Teatr Powszechny w Łodzi

12. Ogólnopolski Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych (2006 r.)


Szanowni Państwo,
sztuka zwykła mówić sama za siebie, dlatego niezręcznie jest dopowiadać jej sensy czy uzupełniać zakomponowaną formę. W tym roku wizytówką XII edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych jest plakat Stasysa Eidrigeviciusa , który chyba najlepiej prezentuje myśl festiwalu.

Chciałabym zaproponować Państwu spektakle ujmujące w różnych aspektach problem samotności – od jednostkowej, po doświadczająca człowieka poprzez – mającą ocalać go – sztukę. W swym osamotnieniu, a szczególnie w podejmowaniu z nim walki, człowiek – tak jak teatralny błazen – śmieszy swą nieporadnością i głęboko wzrusza tragizmem swego losu. Umowna shawowska „przyjemność” i „nieprzyjemność” sztuki, scalona, staje się możliwością, drogą dotarcia do najgłębszych emocji człowieka.

Sztuka teatru pozwoli nam dotknąć pustki, na którą sami – popadając w różne skrajności i ulegając słabościom – się skazujemy. Samotność płynąca z histerycznego pędu do zapisania się w rzeczywistości, z naszej nieuważności dla rzeczy istotnych i zachwytu nad iluzoryczną atrakcyjnością powierzchowności.

Zaproponują teatr ważny, przekazujący mocne przesłanie – przy czym owa waga, ciężar znaczeniowy przekracza banalność brutalistycznych realizacji scenicznych. Taka umiejętność mistrzowskiej reżyserii i mistrzowskiego aktorstwa pokazuje prawdziwą siłę sztuki  teatru.

Wydaje mi się, że nasz Festiwal podąża w dobrym kierunku, że tak jak każdy dobry praktyk teatru zaczyna od terminowania, tak i Festiwal odbył konieczną dla rozwoju drogę, popełniając błędy, ponosząc konieczne dla sztuki ryzyko.

W trakcie swojej wizyty na Camerimage Jiři Menzel powiedział, że „krytyk ma smutne życie, ponieważ zazdrości”. Chcemy dać możliwość wypowiedzi artystom – w aspekcie partnerstwa i blamażu krytyki artystycznej, krytykom zawodowym o adekwatności i skuteczności wpływania na sztukę teatru i krytykom niezawodowym – choć najważniejszym – a więc widowni.

Spotkajmy się na XII Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Teatrze Powszechnym, rozmawiajmy z twórczej możliwości i konfrontacji.

Zapraszam serdecznie,
Ewa Pilawska

 

REPERTUAR 12OFSPiN

 • 7, 8 stycznia, godz. 19.00 – Ucho, gardło, nóż, reż. K. Janda, Teatr Polonia, Warszawa
 • 9 stycznia, godz. 19.00 – Stefcia Ćwiek w szponach życia, reż. K. Janda, Teatr Polonia, Warszawa
 • 14, 15 stycznia, godz. 19.00 – Opowieści o zwyczajnym szaleństwie, reż. W. Śmigasiewicz, Teatr Powszechny, Łódź
 • 21, 22 stycznia, godz. 19.00 – Faust, reż. J. Wiśniewski, Teatr Nowy, Poznań
 • 4, 5 lutego, godz. 19.00 – Made in Poland, reż. P. Wojcieszek, Teatr im. H. Modrzejewskiej, Legnica
 • 18, 19 lutego, godz. 19.00 – Słomkowy kapelusz, reż. P. Cieplak, Teatr Powszechny, Warszawa
 • 25, 26 lutego, godz. 19.00 – Nieprawdopodobne spotkanie, reż. A. Mollot, Téâtre de la Jacquerie, Paryż, Francja
 • 28 lutego, 1 marca, godz. 19.00 – Niedokończony utwór na aktora, reż. K. Lupa, Teatr Dramatyczny, Warszawa

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

 • od 7 stycznia – 5 x Janda – wystawa fotografii (Galeria Opus, ul. Łąkowa 29)
 • 8 stycznia, godz. 12.00 – Krystyna Janda – pisarka – spotkanie z autorem (księgarnia Mała Litera, ul. Łąkowa 7a)
 • 8 stycznia, godz. 16.00 – Przegląd filmów z udziałem Krystyny Jandy (kino Charcie, ul. Piotrkowska 203/205)