Zmień rozmiar czcionki

Zmień kontrast

Pozostałe

334 spektakle i ponad 100 tysięcy widzów, czyli sezon 2014/2015 w Powszechnym

Zakończyliśmy sezon 2014/2015 w Teatrze Powszechnym w Łodzi. Tradycyjnie już graliśmy najdłużej spośród łódzkich scen. Jak wyglądał ten sezon? Od września do lipca zagraliśmy 334 spektakle, odwiedziło nas
107 374 widzów.

Dotacja dla Teatru z Urzędu Miasta wyniosł 3 950 000 złotych na 2015 r. oraz 1 000 000 zł na XXI Festiwal. Wpływy i pozyskane środki Teatru ogółem wyniosły 3 267 809 złotych w sezonie 2014/2015.

Na dwóch scenach zrealizowaliśmy w tym sezonie dwanaście premier:

w tym pięć premier Teatru dla niewidomych i słabo widzących, które od ośmiu lat społecznie reżyseruje dyrektor Ewa Pilawska:

W marcu i kwietniu 2015 r. odbyła się XXI edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Tym razem jego głównymi punktami było 10 spektakli prezentujących spectrum polskiego i europejskiego teatru, dyskusja o kondycji artysty, sesja naukowa pokazująca twórczość Kantora na tle światowej awangardy i wystawa poświęcona Swinarskiemu. Podczas XXI edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych przy szczelnie wypełnionej widowni (frekwencja podczas tej edycji wyniosła 124,9%) artyści i widzowie dyskutowali o tym, kim jest współczesny artysta, próbując odpowiedzieć na pytania postawione przez dyrektora artystycznego Festiwalu Ewę Pilawską.

Kierując się zasadą ,,Teatr blisko ludzi" kontynuowaliśmy nasze inicjatywy: Spektakl dla bezrobotnych, Spektakl dla seniorów i Dziecko w sytuacji. W ramach tej ostatniej przygotowaliśmy prapremierę "Oczu nieba". Zrealizowaliśmy też ponad 160 nieodpłatnych warsztatów, lekcji i spotkań w ramach Edukacji teatralnej. Kontynuowaliśmy cykl spotkań "Mistrzowie Scen Łódzkich". Udostępniliśmy także nieodpłatnie na tydzień Teatr Festiwalowi Kultury Chrześcijańskiej i Teatrowi Logos.

Zaproponowaliśmy w tym sezonie także nowe inicjatywy – między innymi zajecia z cyklu "Joga w Teatrze" prowadzone przez nauczycielkę Sri Sri Yogi Monikę Dąbrowską oraz warsztaty realizowane w ramach obowiązkowego programu studiów na Uniwersytecie Łódzkim zatytułowane "Otwarta Scena. Krytyka teatralna w praktyce"- ze studentami na zajęciach spotykali się wybitni krytycy – Aneta Kyzioł, Jacek Wakar, Dominika Łarionow i Łukasz Drewniak. Z kolei w lipcu zorganizowaliśmy dla młodych ludzi "Wakacje z kulturą" – warsztaty teatralne, spotkania z psychologiem i prezentacje spektaklu "Stopklatka". Projekt współfinansowany przez Urząd Miasta Łodzi przyciągnął tłumy i pokazał, że warto grać w wakacje dla młodych ludzi, którzy potrzebują teatru i chcą do teatru przychodzić - również po to, by pochylić się nad trudnymi sprawami, kwestiami wymagającymi głębokiej refleksji.

W tym sezonie wprowadziliśmy także, idąc z duchem czasu, kolejne ułatwienie dla widzów – aplikację mobilną, która ułatwia przeglądanie repertuaru oraz zakup biletów przez smartfony i tablety.

W roku 70-lecia Teatru Powszechnego w Łodzi przede wszystkim dziękujemy Państwu za ten sezon. Gramy dla Was.

Pięknego czasu wakacyjnego!
Ewa Pilawska i zespół Teatru Powszechnego w Łodzi

BIP