Zmień rozmiar czcionki

Zmień kontrast

Pozostałe

Energetyzująca inauguracja, "triumf" porozumienia między ludźmi

To była bardzo, bardzo energetyczna inauguracja Festiwalu! Długie standing ovation, kilka bisów zespołu Narodowego Starego Teatru, brak miejsc (nawet na podłodze) i prawdziwy tłum. „Triumfem woli” i wielką dawką optymizmu w wykonaniu duetu Strzępka i Demirski otworzyliśmy 23. edycję Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.

Zaczęliśmy od otwarcia wystawy „Awangarda to stan umysłu”, której kuratorami są Magda Kulesza i Krzysztof Kelm. Wystawa prezentuje twórców, którzy w różnych epokach (nie tylko w czasach historycznej awangardy) stawiali sobie za cel rozbicie wszelkich zastanych struktur i nie tylko w sztuce, ale i w zastanej rzeczywistości. Stąd wśród artystów są między innymi Antonin Artaud i Arthur Rimbaud, Georgij Gurdżijew i Tatsumi Hijikata, Jerzy Grotowski i Miron Białoszewski.

„Triumf woli” to spektakl z pozytywnym przesłaniem, nieco odmienny od krytycznego teatru charakterystycznego dla Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego. Na wyspie na środku oceanu spotykają się ocaleni z katastrofy lotniczej pasażerowie. Wcielają się w bohaterów, którzy zrobili w swoim życiu coś przełomowego, coś po raz pierwszy: pierwszą kobietę, która przebiegła maraton, mężczyznę, który własnymi rękami przez 22 lata kopał tunel we wzgórzu oddzielającym wioskę od szpitala, górnika, który dojechał stopem do Indii czy gejów i lesbijki, którzy wspierali strajki górników w Wielkiej Brytanii. Ze wszystkich historii bije dobre energia, przesłanie o wierze w człowieka. Możemy różnić się poglądami, kolorem skóry – ale wiemy jedno, świat bez tego nie będzie istniał, jesteśmy sobie potrzebni.

Po spektaklu z twórcami i widzami rozmawiała Aneta Kyzioł. Jak podkreślali artyści, praca przy spektaklu była dla nich ważnym doświadczeniem, ponieważ dużo trudniej stworzyć optymistyczny, pozytywny spektakl, który nie dzieli widzów, ale buduje wspólnotę. Paradoksalnie, taki spektakl wciąż może być krytyczny wobec rzeczywistości. Monika Strzępka jeszcze przed spektaklem mówiła, że ciekawa jest reakcji łódzkiej publiczności, która jest wymagająca. Aktorzy dziękowali łodzianom za reakcję i świetne przyjęcie. Jak mówili, dla „Triumfu woli” szczególnie ważna jest interakcja z widzem.

„Triumf woli”
Autor: Paweł Demirski
Reżyseria: Monika Strzępka
Scenografia: Martyna Solecka
Kostiumy: Arek Ślesiński
Muzyka: Stefan Wesołowski
Obsada: Juliusz Chrząstowski, Marcin Czarnik, Monika Frajczyk, Michał Majnicz, Marta Nieradkiewicz, Dorota Pomykała, Anna Radwan, Dorota Segda, Małgorzata Zawadzka, Krzysztof Zawadzki, Krystian Durman, Adam Nawojczyk

BIP