Zmień rozmiar czcionki

Zmień kontrast

Pozostałe

67 tys. zł dofinansowania dla projektów Teatru Powszechnego w Łodzi

Z przyjemnością informujemy, że Teatr Powszechny w Łodzi otrzymał dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na dalszą realizację w 2016 roku projektów "Teatr dla niewidomych i słabo widzących" i "Dziecko w sytuacji".

Widownia podczas 47. premiery Teatru dla niewidomych i słabo widzących

Teatr Powszechny w Łodzi od lat kieruje się zasadą „Teatr blisko ludzi”, proponując swoim widzom liczne projekty edukacyjne oraz te ułatwiające dostęp do sztuki odbiorcom, którzy możliwość skorzystania z oferty kulturalnej mają utrudnioną. Ogromnie miło nam poinformować, że dwa autorskie projekty dyrektor Ewy Pilawskiej spotkały się z wysoką oceną Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i otrzymały łącznie 67 000 zł (łącznie aplikowaliśmy o 110 tysięcy zł na dwa projekty) na kolejne realizacje w ramach "Teatru dla niewidomych i słabo widzących" i „Dziecka w sytuacji”.

"Teatr dla niewidomych i słabo widzących" realizowany jest od 2005 r. specjalnie z myślą o osobach niewidomych, których obecność w teatrze była do tej pory całkowicie wykluczona, jest unikatowym projektem nie tylko w skali kraju, ale i Europy. Widzami realizowanych w Łodzi premier są niewidomi i słabo widzący nie tylko z województwa łódzkiego, ale również mieszkańcy innych województw, m.in. wielkopolskiego czy mazowieckiego. W ramach projektu konsekwentnie realizowanego od ponad dziesięciu lat w Teatrze Powszechnym zrealizowano już 48 premier. Wszystkie spektakle społecznie wyreżyserowała jego pomysłodawczyni dyrektor Ewa Pilawska. Ciągły kontakt ze środowiskiem osób niewidomych pozwolił na stworzenie stałej widowni, która uczestniczy w premierowych przedstawieniach. Sztuki, które prezentowane są w ramach cyklu, charakteryzują się bogatymi didaskaliami, co pozwala osobom niewidomym odnaleźć się w akcji scenicznej. Bardzo ważnym elementem spektakli jest zintensyfikowanie oddziaływania – poprzez zapach czy dźwięk – na zmysły widzów. Prezentacjom towarzyszą również programy teatralne napisane alfabetem Braille’a.

Z kolei „Dziecko w sytuacji” to projekt edukacyjny powstały z myślą o młodych widzach. W ramach inicjatywy powstają spektakle teatralne, które za pośrednictwem ciekawej literatury dziecięcej i młodzieżowej opowiadają o sprawach ważnych dla młodych ludzi. Celem projektu jest zwrócenie uwagi na trudną sytuację dzieci i młodych ludzi, których los stawia wobec życiowych wyzwań. Wszystkim spektaklom towarzyszą warsztaty i spotkania, których celem jest rozwijanie wrażliwości dzieci, a także przedstawienie – w sposób przystępny dla najmłodszych oraz młodych ludzi – spraw ważnych, istotnych, często trudnych i wpływających na kształtowanie się tożsamości dorastającego człowieka.

Cieszymy się, że unikatowość projektów, ich społeczny i edukacyjny wymiar zostały docenione również przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


BIP