Zmień rozmiar czcionki

Zmień kontrast

Pozostałe

"Machia" Juliusza Machulskiego na MFSPiN

24 marca 2015 r. na Małej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi w ramach XXI Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych obejrzeliśmy „Machię”. To pierwsza sztuka na deskach teatru dramatycznego, której Juliusz Machulski jest zarazem autorem i reżyserem. Spektakl przyjęty został długimi owacjami przez – jak stwierdził Juliusz Machulski - „wspaniałą publiczność z Łodzi, która jest moim ulubionym miastem”.

 

„Machia” to pierwsza sztuka teatralna Juliusza Machulskiego, która nie jest komedią. Poświęcona jest Niccolò Machiavellemu. To studium postaci włoskiego polityka i pisarza – stworzone w oparciu o jego utwory i dokumenty historyczne. Portret Machiavellego, nakreślony na tle pejzażu politycznego Florencji, rzuca światło na epokę włoskiego renesansu, ale mówi również o prawdach ponadczasowych – mechanizmach władzy, układach, politycznych intrygach, partykularnych interesach, działaniu w imię finansowych zysków, lekceważeniu godności człowieka.

 

Podczas spotkania z twórcami spektaklu, które poprowadził Jacek Cieślak, Juliusz Machulski powiedział, że „Machia” jest owocem jego fascynacji historią, szczególnie historią XVI-wiecznych Włoch. Jest również próbą stworzenia psychologicznego portretu autora „Księcia”; autora utworu, który stał się swego rodzaju podręcznikiem rządzenia dla władców. Wśród jego zwolenników byli między innymi Fryderyk Wielki, Ludwik XVI, Napoleon Bonaparte, Otto von Bismarck, Adolf Hitler, a także Stalin i Mao Tse-tung. Machiavelli w sztuce Juliusza Machulskiego nie jest jednak bezwzględnym tyranem, nauczycielem despotów. To człowiek świadomy, uważnie obserwujący rzeczywistość, który tylko opisuje mechanizmy rządzące światem. Nie daje wskazówek, a tylko opisuje faktyczny stan zepsucia. Przekazuje świadectwo o świecie zdominowanym przez układy i bezwzględność. To również uderzająca opowieść o kondycji artysty, jego uwikłaniu i niemożności wyjścia poza układy i polityczne konotacje. Opowieść o „syzyfowej pracy” Machiavellego.

Dziękujemy Państwu za obecność! 

„Machia”
Scenariusz i reżyseria: Juliusz Machulski
Scenografia, kostiumy i reżyseria świateł: Justyna Łagowska
Muzyka: Piotr Selim
Konsultacja merytoryczna dr Arkadiusz Stasiak
Występują: Adam Ferency (gościnnie), Piotr Głowacki, Magda Grąziowska (gościnnie)

BIP