Zmień rozmiar czcionki

Zmień kontrast

Pozostałe

Mistrzowie Scen Łódzkich - Wanda Neumann i Michał Szewczyk

W niedzielne popołudnie 10 stycznia odbyło się piąte już spotkanie z cyklu „Mistrzowie Scen Łódzkich”, które w Teatrze Powszechnym w Łodzi prowadzi redaktor Małgorzata Warzecha. Gośćmi byli: aktor senior naszego Teatru Michał Szewczyk oraz – po raz pierwszy – Wanda Neumann.

Aktorka, związana na przestrzeni lat z wieloma polskimi teatrami, wspominała Łódź, gdzie studiowała i występowała później na teatralnych deskach oraz swoje najważniejsze role i współpracę z innymi artystami. Mówiła również o mężu Wiesławie Nowickim – aktorze, reżyserze, działaczu kulturalnym, który wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Łodzi ustanowił medal prestiżowy medal "Pro publico bono" pamięci Sabiny Nowickiej, przyznawany osobom zasłużonym dla kultury polskiej i Łodzi. Nota bene – jednym z laureatów jest Michał Szewczyk. Zarówno Wanda Neumann, jak i Michał Szewczyk, bardzo mocno byli (i wciąż są) związani z Łodzią. Nestor łódzkich scen Michał Szewczyk – jak podkreślił – odrzucał liczne propozycje z teatrów z innych miast, od początku był wierny scenie przy Legionów. Wanda Neumann – choć nie mieszka obecnie na stałe w Łodzi, dzięki roli w „Branczu” Juliusza Machulskiego może wracać tutaj regularnie.

Celem cyklicznych spotkań jest również stworzenie szansy do dialogu z twórcami – dzisiaj aktorzy rozmawiali z widzami między innymi na temat procesu powstawania spektaklu na przykładzie „Branczu”, w którym występuje Wanda Neumann. „Brancz” był też przyczynkiem do rozmowy na temat percepcji spektaklu przez widzów.

Dziękujemy Państwu za przybycie!
---
Wanda Neumann - w 1964 ukończyła Liceum Muzyczne w Poznaniu, następnie studiowała w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. Studia ukończyła w 1968. Związana z Teatrem Polskim w Poznaniu (1968-71), Teatrem Nowym w Łodzi (1971-73) i Teatrem Wybrzeże w Gdańsku (od 1973). Laureatka wielu nagród artystycznych, m.in. poznańskiej Złotej Chryzantemy, Nagrody na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych w 1970 roku, srebrnego medalu Gloria Artis w 2009 roku. Publiczności znana z ról: Elżbiety Valois w "Don Carlosie", roli tytułowej w "Elektrze", Kloto w "Stara kobieta wysiaduje", dziewczynki w spektaklu "Sen", Martirio w "Domu Bernardy Alba" i wielu innych. Ostatnio Wandę Neumann można oglądać w spektaklu Martwe dusze w reż. Janusza Wiśniewskiego w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. W Teatrze Powszechnym w Łodzi można zobaczyć ją w "Branczu" Juliusza Machulskiego w reżyserii Michała Siegoczyńskiego.

Michał Szewczyk - absolwent PWST w Łodzi. Od 1958 roku na stałe związany jest z Teatrem Powszechnym w Łodzi, gdzie zadebiutował w spektaklu „Pamiętnik Anny Frank” w reżyserii Zbigniewa Koczanowicza. W Powszechnym stworzył wiele niezapomnianych ról. Wystąpił między innymi w „Królowej przedmieścia”, „Klubie Pickwicka”, „Świętej Joannie”, „Klubie kawalerów”; „Boso, ale w ostrogach”, „Trzech siostrach”, „Matce Courage”, „Damie Kameliowej”, „Szwejku”, „Zbrodni i karze”, „Szewcach”, „Skąpcu”, „Zemście”, Miasteczku, w którym czas się zatrzymał”, „Wieczorze kawalerskim”, „Zatrudnimy starego klauna”. Również dzisiaj można go oglądać na deskach Powszechnego, gdzie występuje w spektaklu „Mayday 2” w reżyserii Marcina Sławińskiego oraz "Wytwórni piosenek" w reżyserii Adama i Macieja Wojtyszków. W swoim dorobku Michał Szewczyk ma również ponad 100 ról filmowych i telewizyjnych.
Aktor współpracował z wieloma cenionymi reżyserami, między innymi z Romanem Sykałą, Lidią Zamkow, Janusz Kondratiukiem, Januszem Zaorskim.


BIP