Zmień rozmiar czcionki

Zmień kontrast

Pozostałe

Owacyjnie przyjęta "Lilla Weneda"

12 kwietnia w na Dużej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi w ramach XXII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych zaprezentowaliśmy „Lillę Wenedę” w reżyserii Michała Zadary (koprodukcję Centrali i Teatru Powszechnego w Warszawie). Po przyjętym długimi owacjami spektaklu spotkanie z twórcami poprowadził Jacek Cieślak.

W rozmowie Michał Zadara wyjaśnił, dlaczego sięgnął po „Lillę Wenedę”. Podkreślał, że fenomenem Juliusza Słowackiego, ale też innych poetów romantycznych (m.in. Mickiewicza czy Norwida), jest ponadczasowość ich tekstów, siła komentowania współczesności. Mówił również o dramacie Słowackiego w kontekście konstruowania polskiej historiozofii, która dzieje Polski opisuje od momentu chrztu. „Lilla Weneda” opisuje zmitologizowany moment przedhistoryczny – najazd Lechitów na Wenedów. To według Zadary parabola wpisanej w polską tożsamość ciągłej potrzeby walki i konfliktu, która ma destrukcyjne skutki. Tragedia Słowackiego staje się w lekturze Zadary diagnozą podświadomości kultury polskiej, w której ciągle trwa potworna walka, a Polacy są równocześnie sprawcami, ofiarami i świadkami przemocy. Przedstawienie rozgrywa się na polu bitwy. Postaci to z jednej strony skazani na życie i umieranie w błocie, a z drugiej ci, którzy przesadnie dbają o higienę. 

Dziękujemy Państwu! 

Juliusz Słowacki
„Lilla Weneda”
Reżyseria: Michał Zadara
Dramaturgia: Anna Czerniawska
Scenografia: Robert Rumas
Występują: Karolina Adamczyk, Arkadiusz Brykalski, Grzegorz Falkowski, Paulina Holtz, Michał Kruk, Edward Linde-Lubaszenko, Bartosz Porczyk, Michał Tokaj, Barbara Wysocka

Fot. Kasia Chmura-Cegiełkowska


BIP