Zmień rozmiar czcionki

Zmień kontrast

Pozostałe

Graficznym dopełnieniem Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych są artystyczne plakaty. Od trzynastu lat tytuł Festiwalu poddawany jest interpretacji wybitnych artystów. W tym roku dyrektor artystyczny Ewa Pilawska zaproponowała stworzenie plakatu XXII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych polskiemu grafikowi Stanisławowi Fijałkowskiemu.

Stanisław Fijałkowski urodził się w 1922 roku w Zdołbunowie na Wołyniu. W latach 1946-51 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi pod kierunkiem Władysława Strzemińskiego i Stefana Wegnera. Od 1947 do 1993 roku był pedagogiem w tej uczelni. W roku 2002 odebrał tytuł doktora honoris causa Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi. Był wiceprezydentem Stowarzyszenia Drzeworytników XYLON z siedzibą w Szwajcarii oraz przewodniczącym Polskiej Sekcji XYLON-u. W latach 1974-79 pełnił obowiązki wiceprezesa Polskiego Komitetu Association Internationale des Arts Plastiques. Jest członkiem Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk w Salzburgu oraz Belgijskiej Królewskiej Akademii Nauk, Literatury i Sztuk Pięknych w Brukseli.

Istotą działalności artystycznej Fijałkowskiego jest, jak sam mówi, próba harmonizowania postawy emocjonalnej z intelektualną, intuicji ze świadomością, ekspresji indywidualnej z treściami kolektywnymi. Od początku swojej twórczości artysta zwraca się ku zagadnieniu symbolu. "Bliskie jest mi to, co na temat symbolu pisze Jung lub Cassirer, który sztukę rozumiał jako działalność typowo symboliczną" – mówi. Grafiki Fijałkowskiego charakteryzują się ascezą środków malarskich, harmonią i poetyckim nastrojem. Jego prace przepełniają liczne symbole i znaki. W rytmicznych ciągach pojawiają się na nich powtarzalne elementy: figury geometryczny i cyfry.

Prace Stanisława Fijałkowskiego prezentowano na ponad pięciuset wystawach krajowych i zagranicznych. Były one wielokrotnie nagradzane i znajdują się w licznych zbiorach prywatnych i publicznych w Polsce i za granicą. W 2013 roku artysta został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi dla polskiej i światowej kultury, za osiągnięcia w pracy twórczej i działalności artystycznej” (wcześniej był odznaczony Krzyżem Komandorskim oraz Krzyżem Oficerskim tego orderu, a w 2005 Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”).


BIP