Zmień rozmiar czcionki

Zmień kontrast

Pozostałe

Sezon 2014/2015 - plany repertuarowe

Sezon 2014/2015 to dla Teatru Powszechnego w Łodzi sezon jubileuszowy. W przyszłym roku obchodzić będziemy bowiem 70-lecie istnienia naszego Teatru. W tym wyjątkowym sezonie planujemy realizację czternastu premier – trzech na Dużej, czterech na Małej Scenie i siedmiu premier Teatru dla niewidomych i słabo widzących. Kontynuowane będą realizowane już inicjatywy, uruchomimy dwa nowe projekty edukacyjne. Oczywiście będzie też kolejna, już dwudziesta pierwsza, edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.

 

Premiery na Dużej Scenie:

 

Hotel Minister Raya Cooneya

Przekład: Elżbieta Woźniak

Reżyseria: Giovanny Castellanos

Scenografia: Wojciech Stefaniak

Znakomita sztuka mistrza farsy Raya Cooneya, który przygotował nową, współczesną wersję swojego utworu, cieszącego się na świecie od wielu lat niesłabnącą popularnością. Hotel Minister to szalona opowieść o miłosnych manewrach posła Richarda Willeya z wielką polityką w tle.

 

Wytwórnia piosenek Macieja Wojtyszki i Macieja Karpińskiego (prapremiera)

Reżyseria: Maciej Wojtyszko

Scenografia: Allan Starski

Muzyka: Jerzy Satanowski

Łódź, rok 1946. W lokalnej gazecie pojawia się ogłoszenie, że Wytwórnia Filmów Fabularnych przygotowuje się do realizacji filmu Ludwika Starskiego i Leonarda Buczkowskiego i w tym celu poszukuje piosenek – nut i tekstów – z okresu okupacji. Wytwórnia piosenek to komedia o miłości, historii, Łodzi filmowej i o filmie Zakazane piosenki.

Jednocześnie, w związku z jubileuszem 70-lecia Teatru Powszechnego, chcemy w sposób szczególny uhonorować wybitnych artystów, którzy przez 60 lat tworzyli jego historię – Barbarę Połomską, Janusza Kubickiego i Michała Szewczyka. Wszyscy troje pojawią się w obsadzie spektaklu Wytwórnia piosenek. Zapisali się oni na kartach kultury polskiej, bowiem oprócz niezapomnianych ról teatralnych stworzyli również wspaniałe kreacje filmowe i telewizyjne, współpracując z najwybitniejszymi twórcami polskiego kina, m.in. Andrzejem Munkiem, Aleksandrem Fordem, Stanisławem Bareją, Januszem Zaorskim i Januszem Kondratiukiem. Dyrekcja Teatru zwróciła się do Kapituły Łódzkiej Alei Gwiazd z prośbą o uhonorowanie tych wyjątkowych artystów gwiazdami na ulicy Piotrkowskiej.

 

Brancz Juliusza Machulskiego (prapremiera)

Reżyseria: Michał Siegoczyński

Ślub to najważniejszy dzień w życiu. Każda dziewczynka już od najmłodszych lat snuje wizje tego, jak będzie on wyglądał, kto stanie u jej boku, jaką będzie miała suknię i kto poprowadzi ją do ołtarza… Tylko co będzie, jeśli okaże się, że to wcale nie będą najtrudniejsze decyzje, przed jakimi stanie? Tytułowy brancz to nie tylko spotkanie w eleganckiej restauracji, by powiadomić rodzinę o zaręczynach. To także możliwość zebrania wszystkich jej członków w jednym miejscu i przeprowadzenia z nimi poważnych rozmów.

Brancz to kolejna – po Next-ex i Matce brata mojego syna – sztuka napisana przez Juliusza Machulskiego specjalnie dla Teatru Powszechnego w Łodzi.

 

Premiery na Małej Scenie:

 

Stopklatka Maliny Prześlugi (prapremiera)

Reżyseria: Paweł Aigner

Scenografia: Magdalena Gajewska

Stopklatka to opowieść o dorastaniu młodego chłopaka, jego pasjach, miłościach i buncie, opowiedziana z perspektywy osoby niepełnosprawnej. Autorka to jedna z ciekawszych dramatopisarek młodego pokolenia, laureatka licznych nagród, m. in. nagrody jury, nagrody dziennikarzy i nagrody publiczności w VI edycji Metafor Rzeczywistości – konkursu poświęconego polskiej dramaturgii współczesnej, organizowanego przez Teatr Polski w Poznaniu.

 

Szkoła żon Moliera

Reżyseria, scenografia, kostiumy: Janusz Wiśniewski

Szkoła żon to obok Skąpca i Świętoszka jedna z najsłynniejszych komedii Moliera. Sztuka, w której autor ze znaną sobie przenikliwością i ostrością widzenia piętnuje przywary ludzkiej natury, stanowi kanon dramatu europejskiego. Wyjątkową inscenizację utworu na Małej Scenie Teatru Powszechnego przygotuje Janusz Wiśniewski – reżyser teatralny, scenograf, grafik, plakacista, twórca autorskiego, plastycznego teatru.

 

monodram Arkadiusza Wójcika (prapremiera)

Reżyseria: Mariusz Kiljan

 

- Rzecz o współczesnych mistyczkach Anny Wakulik

reżyseria: Katarzyna Kalwat

Religijność, seksualność i potrzeba absolutu splatały się w ciałach i głosie mistyczek w jeden nierozerwalny supeł. Wizjonerki i mniszki były jednocześnie najbardziej wyzwolonymi kobietami swoich czasów. Współczesna mistyczka to kobieta Zachodu, która odrzuca ateizm i życie w świecie, gdzie nic nie trzeba i wszystko wolno. Pytanie, czy pragnienie religijności, duchowości, systemu, który prostymi zakazami i nakazami pokaże, jak żyć, może być remedium na pustkę kompulsywnego konsumowania i seksu, czy też właśnie doświadczenia cielesne i erotyczne mogą prowadzić do odnalezienia sensu – jest najważniejszym pytaniem spektaklu.

 

Inicjatywy:

W sezonie 2014/2015 Teatr Powszechny uruchamia nowe inicjatywy w ramach Edukacji teatralnej. Poranki w Powszechnym to warsztaty plastyczno-teatralne związane z tematem spektakli Niezwykły dom Pana A., czyli skradzione dźwięki i Mój tata chce latać jak ptak. Celem warsztatów jest pobudzenie fantazji uczestników poprzez zabawy plastyczne połączone ze sztuką teatralną. Kontakt ze sztuką – zarówno jako odbiorca (udział w spektaklu), jak i twórca (udział w warsztatach) – rozwija u dziecka ekspresję oraz zdolność do działania; wyrabia też poczucie estetyki, rozbudza zaciekawienie i wrażliwość. W ramach misyjności Teatru postanowiliśmy zapraszać na każdy spektakl i warsztaty grupę dzieci z domu dziecka.

Drugi projekt edukacyjny adresowany jest do młodzieży akademickiej. Teatr Powszechny, wspólnie z Wydziałem Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego, proponuje kurs Otwarta scena. Krytyka teatralna w praktyce. Jego celem jest przygotowanie studentów do świadomego odbioru dzieła teatralnego,wskazanie na wielowymiarowość sztuki teatru i relacji, które zachodzą między poszczególnymi tworzywami spektaklu: tekstem, inscenizacją, aktorem, dekoracją, itp. Zajęcia służą przede wszystkim zdobywaniu umiejętności opisu i interpretacji spektaklu teatralnego oraz pisania i redagowania tekstów krytycznych: recenzji, felietonu, pamfletu i noty krytycznej. Kurs realizowany będzie w semestrze letnim roku akademickiego jako 30-godzinne konwersatorium dla studentów Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych. 

W nowym sezonie Teatr Powszechny kontynuować będzie również swoje dotychczasowe inicjatywy: Spektakl dla bezrobotnych, Teatr przyjazny seniorom (Spektakl dla emerytów), oraz zainagurowany w maju 2014 roku cykl Mistrzowie scen łódzkich.

W marcu 2015 roku odbędzie się kolejna, już 21., edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.


BIP