Zmień rozmiar czcionki

Zmień kontrast

Pozostałe

Spektakl/koncert "Oś" w Łodzi Kaliskiej

19 listopada o godz. 19.15 Teatr Powszechny w Łodzi zaprezentuje na scenie kultowej Łodzi Kaliskiej spektakl/koncert „Oś”oparty na tekstach i twórczości Agnieszki Osieckiej. Koncert zainauguruje najnowszy projekt Teatru zatytułowany P(off)szechny. Na scenie Łodzi Kaliskiej usłyszą Państwo najbardziej znane utwory Agnieszki Osieckiej w nowych rockowych aranżacjach. „Kobiety, których nie ma”, „Oczy tej małej”, „Uciekaj, moje serce”, „Niech żyje bal”, „Wariatka Tańczy” czy „Na zakręcie” to tylko niektóre z utworów, które w zrealizowanym na Małej Scenie spektaklu „Oś” interpretują Arkadiusz Wójcik i Marta Jarczewska (laureatka Złotej Maski za najlepszy debiut aktorski ubiegłego sezonu w „Osi”).

 

Czym jest P(off)szechny?

Powszechny, czyli dotyczący wszystkich. P(off)szechny brzmi tak samo. Dotyczy jednak tego, co offowe, czyli poza mainstreamem.

Powszechny, czyli bardzo różne spektakle, różne tematy i świadomość miejsca, w którym działamy. Świadomość Łodzi mocno skontrastowanej. A przecież nie można tworzyć teatru, nie znając gruntu, na którym ma się on rozwijać – podkreśla dyrektor Ewa Pilawska. Nie można też tworzyć teatru, odcinając się od kwestii społecznych czy kulturowych.

Od kiedy mamy Małą Scenę możemy jeszcze odważniej sięgać po teksty młodych dramaturgów i mamy miejsce dla realizacji autorskich pomysłów młodych aktorów i reżyserów, którzy tworzą spektakle w ramach P(off)szechnego. Projekt P(off)szechny obejmuje spektakle, które poszukują nowych środków interpretacji, również reinterpretacji znanych motywów i tekstów – tak jest w przypadku "Osi". Ale to też spektakle, które dotykają problemów, z którymi konfrontacji – ze względu na wymagający przepracowania temat – unikamy. To te spektakle, które mówią o byciu "off" – czyli byciu poza kategoriami popularności, sukcesu, efektywności. I tak na przykład "Czad" to swego rodzaju wiwisekcja inności, szukanie źródeł tej inności i dyskusja z feminizmem. "Stopklatka" z kolei koncentruje się na tym, czy możemy żyć normalnie w sytuacji, kiedy musimy przewartościować całe swoje życie? Czy można znaleźć pozytywną perspektywę nawet w sytuacji beznadziejnej?

P(off)szechny zainauguruje spektakl/koncert "Oś" w Łodzi Kaliskiej, bo P(off)szechny to również poczucie potrzeby wyjścia poza klasyczny teatr – w dwojakim znaczeniu: miejsca oraz sposobu myślenia i rozmowy z widzem.


BIP