Zmień rozmiar czcionki

Zmień kontrast

Pozostałe

Spotkanie ludzi teatru pod pomnikiem Schillera

Mistrzów dla teatru najłatwiej znaleźć z dala od teatru.
To zwykle ci, których nie zajmuje teatr jako machina do reprodukowania klisz i konwencji.

Krzysztof Warlikowski, fragment orędzia na Międzynarodowy Dzień Teatru

27 marca w Międzynarodowym Dniu Teatru – tradycyjnie jak co roku – pod pomnikiem Leona Schillera w Łodzi spotkali się przedstawiciele łódzkich teatrów, artyści, widzowie oraz przedstawiciele władz miasta, aby wzajemnie złożyć sobie życzenia. Teatr Powszechny w Łodzi reprezentowali  bardzo liczna grupa. Wszyscy wspólnie złożyli kwiaty pod pomnikiem.

Podczas spotkania prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska odwołała się tegorocznych obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Czym właściwie jest teatr publiczny? Jak czytamy w słowniku z 1814 r., publiczny znaczy wspólny, dostępny lub przeznaczony dla wszystkich, powszechnie znany. To teatr tworzony dla publiczności, z myślą o widzu. Jak zauważyła prof. Kuligowska-Korzeniewska, bardzo ważne aby współcześnie teatr nie tracił swojej roli – polegającej na edukowaniu i kształtowaniu świadomości. Teatr powinien poszukiwać, ale również docierać do widza.

Z okazji Międzynarodowego Dnia dyrektor Ewa Pilawska i zespół Teatru Powszechnego Łodzi życzy wszystkim ludziom teatru marzeń i odwagi w otwieraniu nowych przestrzeni artystycznych.




BIP