Zmień rozmiar czcionki

Zmień kontrast

Pozostałe

Teatr na żywo czy z DVD?

13 marca w ramach XXIII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych o teatrze w dobie cyberprzestrzeni i świecie nowych mediów z Łukaszem Maciejewskim rozmawiali: Anna Augustynowicz, Małgorzata Bogajewska, Adam Woronowicz i Ryszard Kluszczyński.

Zapis najważniejszych tez dyskusji - pobierz plik pdf

Dyskusja była transmitowana na żywo na naszym fanpage'u na Facebooku, zapis całości możecie obejrzeć Państwo tutaj:

Łukasz Maciejewski – dziennikarz, krytyk filmowy i teatralny. Absolwent filmoznawstwa w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wykładowca na Wydziale Aktorskim Szkoły Filmowej w Łodzi, członek Europejskiej Akademii Filmowej, Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych Fipresci i Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych AICT. Dyrektor programowy Festiwalu „Kino na Granicy” w Cieszynie (od 2015). Ambasador projektu „Kultura Dostępna” realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury (od 2016). Od 2006 ekspert komisji stałych Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Moderator i współorganizator kilkuset festiwali i przeglądów filmowych w Polsce i w Europie. Juror kilkudziesięciu festiwali filmowych, m.in. w Montrealu, Karlovych Varach, Pogoricy, Agadirze, Skopje i Cottbus. Honorowy patron i juror Konkursu Artystyczny Fenomen Rodu Sobocińskich im. Piotra Sobocińskiego.

Anna Augustynowicz
Absolwentka teatrologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Debiutowała w 1989 roku inscenizacją sztuki Marka Koterskiego „Życie wewnętrzne” w Teatrze im. W. Bogusławskiego w Kaliszu. Od 1992 dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego
w Szczecinie. W latach 90. jako pierwsza w Polsce wprowadzała na scenę nową europejską dramaturgię. Jej spektakle, choć nierzadko budzą kontrowersje, spotykają się z dużym uznaniem krytyków i publiczności, co potwierdzają liczne nagrody przyznawane na ogólnopolskich przeglądach i festiwalach teatralnych. 

Małgorzata Bogajewska 
Reżyserka teatralna. Studiowała prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, aktorstwo w poznańskiej Akademii Sztuk Wizualnych oraz scenopisarstwo na Camerimage Film School w Toruniu. Jest absolwentką Wydziału Reżyserii Dramatu w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W latach 2004-2006 pełniła funkcję dyrektora artystycznego Sceny Dramatycznej Teatru im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze, a od września 2016 jest dyrektorem Teatru Ludowego w Krakowie. 

Ryszard W. Kluszczyński 
Profesor dr hab. nauk humanistycznych. Kieruje Zakładem Mediów Elektronicznych w Instytucie Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego. Profesor w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Badacz współczesnej twórczości artystycznej, w szczególności sztuki nowych mediów, autor licznych książek oraz kurator wystaw prezentujących aktualne awangardowe tendencje artystyczne. 

Adam Woronowicz
Aktor teatralny i flmowy. Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie. Związany z TR Warszawa, Teatrem Powszechnym w Warszawie, Teatrem Ateneum w Warszawie, Teatrem Współczesnym we Wrocławiu i Teatrem Wierszalin. Stworzył ważne role lmowe, m.in. w lmie „Popiełuszko. Wolność jest w nas” w reżyserii Rafała Wieczyńskiego (2009), w „Rewersie „Borysa Lankosza (2009), „Chopinie. Pragnieniu miłości” w reżyserii Jerzego Antczaka (2002) czy „Chrzcie”w reżyserii Marcina Wrony.

Zdjęcia: Katarzyna Bąba


BIP