Zmień rozmiar czcionki

Zmień kontrast

Pozostałe

Teatr Narodowy z Wiednia na XXIII Festiwalu

We wtorek na XXIII Festiwalu zaprezentowaliśmy „Eiswind / Hideg Szelek” w reżyserii jednego z najważniejszych współczesnych reżyserów Árpáda Schillinga. Zapis spektaklu z austriackiego Teatru Narodowego (Burgtheater w Wiedniu) został przygotowany specjalnie na tę edycję Festiwalu.

Rejestracja z kilku kamer, profesjonalny montaż i tłumaczenie Sławy Lisieckiej zagwarantowały jakość, która pozwoliła w najlepszy sposób zaprezentować spektakl z Wiednia. W rozmowach po prezentacji widzowie podkreślali, że ten wieczór pokazał zupełnie nową jakość artystyczną, niejako nową metodę prezentacji spektakli z zagranicy.

Po przedstawieniu rozpoczęło się spotkanie, które trwało ponad dwie godziny. Prawie do północy widzowie rozmawiali z reżyserem spektaklu Árpádem Schillingiem oraz dramaturgami Burgtheater - Ritą Czapką i Hansem Mrakiem, którzy – jak mówili – zachwyceni byli Łodzią i jej klimatem. Spotkanie prowadził Łukasz Drewniak. Schilling mówił o swoim teatrze w kontekście sytuacji politycznej w Europie i na Węgrzech. Jego spektakl jest bowiem podwójnie zakodowany, można czytać go na dwóch poziomach. W „Eiswind...” w małym domku w lesie, w sytuacji skrajnej izolacji, spotykają się ze sobą dwie rodziny – zachodnioeuropejska i węgierska. W konfrontacji do głosu dochodzą gwałtowne emocje, powodując tragiczne konsekwencje. Z jednej strony austriacko – węgierska koprodukcja opowiada o relacjach między ludźmi, o wewnętrznych relacjach w rodzinie. Z drugiej strony o coraz silniej dochodzących do w Europie do głosu nacjonalistycznych poglądach.

Jednym z istotnych wątków dyskusji były możliwości teatru – czy teatr powinien reagować na rzeczywistość? Czy teatr może ją zmieniać? Z czym pozostaje widz, który po tym, jak obejrzał spektakl, wychodzi z teatru? Schilling stwierdził, że realnie można zmienić świat dopiero wtedy, gdy się od teatru odejdzie. Sam przez wiele lat w ten sposób realizował swoje wyobrażenie, docierając do ludzi, którzy mieli ze sztuką niewielki kontakt – aż do momentu, gdy miał na taką działalność środki. Później wrócił do reżyserii w teatrach instytucjonalnych. Jak mówił, w swojej pracy stara się tworzyć spektakle ze świadomością tego, kto będzie ich odbiorcą. To bardzo ważne, żeby znaleźć język, który pozwala porozumieć się z odbiorcą, wywołać u niego na przykład poczucie winy – podkreślił.

Dziękujemy za ten wieczór!

„Eiswind / Hideg Szelek”
Autor: Árpád Schilling i Éva Zabezsinszkij
Reżyseria: Árpád Schilling
Scenografia i kostiumy: Juli Balázs
Muzyka: Imre Lichtenberger Bozoki, Karwan Marouf, Moritz Wallmülle
Obsada: Lilla Sárosdi, Falk Rockstroh, Zsolt Nagy, Alexandra Henkel, Martin Vischer, András Lukács

BIP