Teatr Powszechny w Łodzi

TANGO ŁÓDŹ

Radosław Paczocha

Czy rewolucja ma płeć? W Łodzi rewolucja była kobietą i sprawą kobiet. Wyzwalała się w łódzkich włókniarkach – matkach, żonach, kochankach i w końcu rewolucjonistkach.

Hałas, pośpiech, bieg. Wrzaski dzieciaków i męża. W ciągu dnia do pracy, w nocy sprzątanie, rano z dziećmi do żłobka. Huk maszyn w fabryce. Nie bałam się jednak ciężkiej pracy. Bo tak naprawdę w życiu bałam się tylko majstra, męża, ojca i dyrektora.

Założysz się o papierosa, że zastrzelę tę kobietę z flagą na barykadzie za jednym strzałem? Będzie spokój. Jej córka nie będzie więcej krzyczeć: "mamusiu, nie kupuj już więcej dzieci", kiedy ta znowu zajdzie w ciążę. Będzie cisza. Taka jak wtedy, gdy włókniarki strajkowały. Nocami było słychać w hali ludzkie oddechy, tak było pusto, tak głucho, tak ciemno, aż kobiety płakały ze strachu. Żądały godnego życia. Tymczasem mogły tylko prosić. Żądać mogli tylko ci, którzy je zatrudniali. Nigdy dobrego słowa, zawsze przekleństwa, zawsze wyzwiska, zawsze kopniaki.

Sztuka "Tango Łódź" została napisana specjalnie dla Teatru Powszechnego w Łodzi przez Radosława Paczochę. Spektakl stawia pytania o Łódź. Jaka była? Jaka jest? Czy rzeczywiście – jak mówi jeden z bohaterów spektaklu – "Bóg pokarał to miasto przemysłem"?

Udostępnij

Tweet Share on Google+

Realizatorzy

Radosław Paczocha
"Tango Łódź"
Reżyseria: Adam Orzechowski
Scenografia i kostiumy: Magdalena Gajewska
Muzyka: Marcin Nenko
Występują: Marta Jarczewska, Karolina Krawczyńska, Monika Kępka, Aleksandra Listwan/ Zuzanna Zielińska, Beata Ziejka, Arkadiusz Wójcik, Mirosław Henke, Piotr Lauks, Grzegorz Otrębski, Maciej Miszczak, Mateusz Rzeźniczak

Bilety

Normalny: 45 zł

Ulgowy: 35 zł

Czas trwania

2 godziny (bez przerwy)

Kiedy gramy

16 Grudniag. 16:00Mała Scena - spektakl dla emerytów
REZERWUJ BILET
KUP BILET
17 Grudniag. 16:00Mała Scena - spektakl dla bezrobotnych
REZERWUJ BILET
KUP BILET
26 Styczniag. 19:15Mała Scena
REZERWUJ BILET
KUP BILET
27 Styczniag. 16:00Mała Scena - spektakl dla bezrobotnych
REZERWUJ BILET
KUP BILET
24 Lutegog. 16:00Mała Scena
REZERWUJ BILET
KUP BILET
25 Lutegog. 16:00Mała Scena
REZERWUJ BILET
KUP BILET

GALERIA