Zmień rozmiar czcionki

Zmień kontrast

Pozostałe

Trzeci "Sezon w pięknie"

23 kwietnia o 16:00 zapraszamy do Teatru Powszechnego w Łodzi na trzecią odsłonę cyklu „Sezon w pięknie”, która będzie połączona z jubileuszem Piotra Groblińskiego - 11 kwietnia mija 30 lat od jego debiutu prasowego. Każde spotkanie z cyklu „Sezon w pięknie” poświęcone jest jednemu poecie współczesnemu oraz jednemu wielkiemu poecie z XIX lub XX wieku. Tym razem bohaterem spotkania będzie Stanisław Grochowiak - jego wiersze czytać będą aktorzy Teatru Powszechnego w Łodzi: Piotr Lauks i Jakub Kotyński. Na scenie wystąpi również Jakub Kościukiewiecz (wiolonczela) i odbędzie się projekcja filmu „Dochodzenie do siebie”.

Stanisław Grochowiak (1934-1976) – wybitny poeta, dramatopisarz, publicysta, scenarzysta. Debiutował w 1956 roku zbiorem wierszy "Ballada rycerska" - był to, obok książek Herberta i Białoszewskiego, jeden z najważniejszych debiutów poetyckich odwilży październikowej. Znalazły się tam wiersze do dziś uznawane za jedne z najpopularniejszych utworów Grochowiaka, jak "Don Kiszot", "Święty Szymon Słupnik" czy też "Verlaine". Od początku ujawniły się, charakterystyczne dla całej twórczości, inspiracje - kultura francuska, motywy kultury barokowej i średniowiecznej. Widoczne były także elementy groteski i estetyki brzydoty, a także postawa buntu wobec rzeczywistości, wyrażona m.in. słowami "Powołał mnie Pan na bunt" z wiersza "Święty Szymon Słupnik". Grochowiaka uznaje się za reprezentanta nurtu turpistycznego, którego programowym wyrazem był wiersz „Płonąca żyrafa”.

Grochowiak tworzył także liczne dramaty, realizowane na scenie, w radio i w TV, takie jak "Szachy", "Partita na instrument drewniany", "Król IV", "Chłopcy" i inne, publikowane w miesięczniku Dialog, a później zebrane w wyborach "Rzeczy na głosy" (1966), "Rzeczy na wersety i głosy" (1973), "Dialogi" (1976). Publikował także opowiadania w zbiorach "Plebania z magnoliami" (1956) i "Lamentnice" (1958) oraz powieści "Trismus" (1958) i "Karabiny" (1965).

Piotr Grobliński - poeta, dziennikarz, publicysta kulturalny. Urodzony w 1966 roku w Łodzi. Jako poeta i recenzent debiutował w 1987 roku w „Odgłosach”. Opublikował pięć tomików poetyckich: „Błękitne lustro aksjologii” (1990), „Filozoficzne aspekty tramwaju” (1995), „Zgodnie z regułą splotów” (1997), „Festiwale otwartych balkonów” (2005), „Inne sprawy dla reportera” (2012), a także zbiór felietonów „Depilacja okolic serca”. Pracuje w Łódzkim Domu Kultury jako redaktor wydawnictwa Kwadratura. Publikuje felietony, recenzje i reportaże, prowadzi blog na stronie sngkultura.pl. Jego zawodową specjalnością jest prowadzanie spotkań z ludźmi kultury. Od trzech miesięcy współtworzy w Teatrze Powszechnym poświęcony poezji cykl „Sezon w pięknie”. 

Jakub Kościukiewicz - od wielu lat z pasją zajmuje się historycznym wykonawstwem muzyki baroku. Jako kameralista, solista i muzyk orkiestrowy występował i nagrywał z wieloma zagranicznymi i większością polskich zespołów grających na instrumentach historycznych. Występował m.in. w Niemczech, Belgii, Szwajcarii, Francji, Holandii, Hiszpanii, Słowenii, Chorwacji, Czechach, Rosji, Wielkiej Brytanii, na Ukrainie, Słowacji i w USA. Brał udział w nagraniach ponad 30 płyt. Obecnie współpracuje m.in. z Musicae Antique Collegiae Varsoviense, Wrocławską Orkiestrą Barokową, Polską Orkiestrą XVIII wieku oraz Royal Baroque Ensemble. Prowadzi klasy wiolonczeli barokowej, zespołów muzyki dawnej oraz orkiestrę barokową na AM im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi oraz w ZPSM im F. Chopina w Warszawie.


BIP