Zmień rozmiar czcionki

Zmień kontrast

Pozostałe

28 listopada zapraszamy na "Nagą prawdę" - 62. premierę Teatru dla niewidomych i słabo widzących

W środę 28 listopada o 14:00 na Małej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi zaprezentowana zostanie 62. premiera Teatru dla niewidomych i słabo widzących. Sztukę „Naga prawda” wyreżyserowała społecznie – jak wszystkie spektakle w ramach cyklu – Ewa Pilawska.

W spadku można dostać różne rzeczy. Rodzinne pamiątki, dzieła sztuki, fortunę. Niekiedy można trafić gorzej i odziedziczyć długi albo... hotel z „opcją tekstylną”. Tak czy inaczej za każdym razem spadek pozwala nam dowiedzieć się czegoś nowego o osobie, która go nam zostawiła, a przy okazji o sobie samym. 
Czego o swoim zmarłym bracie dowie się George? Czy zdecyduje się zatrzymać zaskakujący spadek, który od niego otrzymał? I jak wpłynie to na jego relacje rodzinne? 
„Naga prawda” to ciepła opowieść tolerancji, miłości, otwartości na drugiego człowieka i o tym, że najważniejsze jest, aby nie krzywdzić innych, ale żyć w zgodzie ze sobą i nie zgubić siebie. 

Rich Orloff
"Naga prawda"
Reżyseria: Ewa Pilawska
Obsada: Marta Jarczewska, Karolina Krawczyńska, Filip Jacak, Jakub Kotyński, Michał Lacheta, 

Teatr dla osób niewidomych i słabo widzących to unikatowy na skalę europejską autorski projekt dyrektor Ewy Pilawskiej stworzony specjalnie dla osób niewidomych, które ze względu na zmienioną percepcję nie mogą w pełni odbierać tradycyjnego spektaklu teatralnego. Pierwsza premiera Teatru dla niewidomych odbyła się w 2005 r. Do tej pory w Teatrze Powszechnym wystawiono 60 premier. Każda premiera dla osób niewidomych to inscenizacja nowego tekstu – dotychczas niewystawianego na scenie Teatru Powszechnego. Każdą premierę poprzedza etap prób – widzowie niewidomi otrzymują więc spektakl stworzony specjalnie dla nich, nie jest to tylko adaptacja repertuarowej propozycji Teatru.

Spektakle dla osób niewidomych posługują się symboliczną dekoracją i kostiumami, nacisk kładziony jest na szczegóły dźwiękowe, czytane są także didaskalia. Prezentacjom towarzyszą programy teatralne w tym wersje napisane alfabetem Braille’a. Premiery Teatru dla niewidomych cieszą się niezmiennie dużą popularnością wśród niewidomej widowni – widzami spektakli są zarówno łodzianie, jak i osoby niewidome z województwa łódzkiego i całej Polski.


BIP