596. Urodziny Łodzi - spektakle i warsztaty

W ramach 596. Urodzin Łodzi zapraszamy na cztery przedstawienia i warsztaty teatralne!

  • "Tango Łódź”: 26 lipca o 19:15 i 27 lipca o 16:00

Zdobywca tytułu Najlepszego Spektaklu Plebiscytu Publiczności XXII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Spektakl w reżyserii Adama Orzechowskiego to spojrzenie na Łódź przez pryzmat jej trudnej historii. Stawia przed nami pytanie: czy coś zmieniło się w mentalności łodzian od czasów fabrykanckich imperiów i robotniczych strajków?

Spektakl nie jest spojrzeniem na Łódź z perspektywy wielkich fabrykantów, którzy na łódzkim przemyśle zbili fortuny. To spojrzenie z innej strony – z pespektywy włókniarek, robotników, pracowników fabryk, którzy w 1905 roku podjęli pierwszą próbę walki o jakość swojego życia. Życia, którego kosztem zbudowali miasto przemysłu włókienniczego. Ponad 100 lat temu kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców miasta wyszło na ulice, by walczyć o swoją godność. Twórcy spektaklu "Tango Łódź" w formie proletariackiej szopki podejmują dialog z historią Łodzi, przywołując rewolucyjne postulaty.

A jakie pytania o Łódź stawia współczesność? Czego dzisiaj oczekujemy? Wobec kogo możemy kierować nasze postulaty? Czy znane z przeszłości motywy nie powracają dzisiaj jak bumerang?

Autor: Radosław Paczocha
"Tango Łódź"
Reżyseria: Adam Orzechowski
Scenografia i kostiumy: Magdalena Gajewska
Muzyka: Marcin Nenko
Występują: Marta Jarczewska/Małgorzata Goździk, Karolina Krawczyńska, Monika Kępka, Aleksandra Listwan/Zuzanna Zielińska, Beata Ziejka, Arkadiusz Wójcik, Mirosław Henke, Piotr Lauks, Grzegorz Otrębski/Filip Jacak, Maciej Miszczak/Jarosław Dziedzic, Mateusz Rzeźniczak

  • "Pomoc domowa": 27 i 28 lipca o 19:00

Znakomita komedia Camolettiego w brawurowym, przygotowanym specjalnie dla Teatru Powszechnego w Łodzi przekładzie Bartosza Wierzbięty, znanego szerokiemu gronu odbiorców jako twórca polskich dialogów do takich filmów animowanych, jak m.in. „Shrek”, „Rybki z ferajny”, „Misja Kleopatra”, „Asterix i Obelix”, „Madagaskar”, „Sezon na misia”, „Kot w butach”, „Film o pszczołach”, „Hotel Transylwania”.

Zapraszamy do zapoznania się z dalszymi perypetiami Nadii, bohaterki sztuki „Boeing, Boeing” Camolettiego. Nadia to prawdziwy agent w spódnicy, która wszystko wie, wszystko widzi i wszystko ma pod kontrolą. Czy u nowych pracodawców uda jej się uniknąć plątania w damsko-męski galimatias? Czy zapanuje nad sercowym bałaganem swoich nowych gospodarzy? I jakie tajemnice sama skrywa?

Autor: Marc Camoletti
Przekład: Bartosz Wierzbięta
Reżyseria: Jakub Przebindowski
Scenografia: Wojciech Stefaniak
Kostiumy: Wanda Kowalska
Obsada: Marta Jarczewska/Małgorzata Goździk, Karolina Krawczyńska, Jakub Firewicz/Filip Jacak, Arkadiusz Wójcik, Artur Zawadzki

  • Warsztaty teatralne

Warsztaty teatralne obejmujące elementarne zadania aktorskie będą połączone ze zwiedzaniem kulisów Teatru Powszechnego w Łodzi. Prowadzone będą przez aktorów Teatru Powszechnego w Łodzi. Na warsztaty należy zapisać się do czwartku 25 lipca do godziny 12:00 w kasie Teatru. Warsztaty będą się rozpoczynać o ustalonych godzinach - od 10:00 do 16:00.


BIP