Zmień rozmiar czcionki

Zmień kontrast

Pozostałe

6. Ogólnopolski Festiwal Sztuk Przyjemnych (2000 r.)

6. Ogólnopolski Festiwal Sztuk Przyjemnych

styczeń – luty 2000

 

Jestem w raju – powiedział pewien bywalec łódzkich teatrów w antrakcie jednego ze spektakli biorących udział w Szóstym Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Przyjemnych.

Tomasz Wypych „Gazeta Wyborcza. Łódź”

Są już tylko końcówki biletów (po 50 zł) na spektakle VI Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuk Przyjemnych. Pierwszych miejsc (były po 60 zł) już dawno nie ma, choć zespoły biorące udział w tej popularnej imprezie występują dwu-, a nawet trzykrotnie.

(rs) „Express Ilustrowany”

NAM CHODZI O JAKOŚĆ

Co roku na Festiwalu prezentują się te same zespoły teatralne. Czy to znaczy, że w innych ośrodkach nie powstają ciekawe przedstawienia?

Ewa Pilawska, dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi: Tak się składa, że właśnie w tych teatrach pracują najlepsi reżyserzy i powstają świetne przedstawienia. Agnieszka Glińska i Grzegorz Jarzyna, obsypani nagrodami najlepsi twórcy teatralni młodego pokolenia, pracują w tych samych teatrach. Skoro spod ich ręki wychodzą najciekawsze przedstawienia, głupotą byłoby nie zaprosić ich na nasz Festiwal tylko dlatego, że teatry te prezentowały się w poprzedniej edycji. Na przykład Teatr Nowy z Poznania zaskarbił już sobie dużą sympatię łodzian. Jest to jeden z nielicznych teatrów pozawarszawskich, który dorobił się swojej publiczności w Łodzi. Nie można jednak nie zauważyć, że każdego roku staramy się zapraszać nowy teatr. W poprzedniej edycji był to warszawski Teatr Rozmaitości, w tegorocznej – krakowski Teatr Bagatela. Moją ambicją jest prezentować najciekawsze spektakle z Polski. Ponieważ mamy bardzo skromną dotację, nie mogę sobie pozwolić na sprowadzanie spektakli, na pewno bardzo interesujących, z Olsztyna czy Torunia. Cena biletu nie byłaby w stanie pokryć poniesionych przez nas kosztów.

rozm. Anna Świerkocka „Gazeta Wyborcza. Łódź”

 

w ramach Festiwalu:

• „Fredro dla dorosłych” według „Męża i żony” Aleksandra Fredry, reż. Eugeniusz Korin, Teatr Nowy Poznań,

• „Magnetyzm serca” wg „Ślubów panieńskich” Aleksandra Fredry, reż. Sylwia Torsh (Grzegorz Jarzyna), Teatr Rozmaitości, Warszawa

• „Po latach o tej samej porze” Bernarda Slade’a, reż. Teresa Kotlarczyk, Teatr Bagatela, Kraków,

• „Kaleka z Inishmaan” Martina McDonagha, reż. Agnieszka Glińska i Władysław Kowalski, Teatr Powszechny, Warszawa,

• „Szalone nożyczki” Paula Pörtnera, reż. Marcin Sławiński, Teatr Powszechny, Łódź

• „Cyrano do Bergerac” Edmonda Rostanda, reż. Krzysztof Zaleski, Teatr Ateneum, Warszawa



BIP