Zmień rozmiar czcionki

Zmień kontrast

Pozostałe

80. urodziny Michała Szewczyka

Dzisiaj (29 lipca) osiemdziesiąte urodziny obchodzi Michał Szewczyk – aktor od 1958 roku na stałe związany z Teatrem Powszechnym w Łodzi.

W Powszechnym zadebiutował w spektaklu „Pamiętnik Anny Frank” w reżyserii Zbigniewa Koczanowicza. Stworzył w naszym Teatrze wiele niezapomnianych ról. Wystąpił między innymi w „Królowej przedmieścia”, „Klubie Pickwicka”, „Świętej Joannie”, „Klubie kawalerów”; „Boso, ale w ostrogach”, „Trzech siostrach”, „Matce Courage”, „Damie Kameliowej”, „Szwejku”, „Meczu”, „Zbrodni i karze”, „Szewcach”, „Skąpcu”, „Zemście”, Miasteczku, w którym czas się zatrzymał”, „Wieczorze kawalerskim”, „Zatrudnimy starego klauna” (obchodził wówczas trzeci jubileusz pracy artystycznej).

Również dzisiaj można go oglądać na deskach Powszechnego, gdzie występuje w spektaklu „Mayday 2”. W swoim dorobku Michał Szewczyk ma również role filmowe i telewizyjne. W aktorskiej karierze Michał Szewczyk współpracował z wieloma cenionymi reżyserami, między innymi z Romanem Sykałą, Lidią Zamkow, Janusz Kondratiukiem, Januszem Zaorskim.

Artysta w 1985 roku został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi, jest także laureatem Odznaki Honorowej Miasta Łodzi i tytułu Zasłużonego Działacza Kultury oraz dwukrotnym laureatem nagrody Dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi. Trzykrotnie – z okazji jubileuszów pracy artystycznej – otrzymał nagrodę dyrektora Teatru Powszechnego.

Jak zapowiedziała dyrektor Ewa Pilawska, Michał Szewczyk wystąpi w sezonie 2014/2015 w nowym spektaklu Powszechnego.

Jednocześnie już teraz zapraszamy na 21 września do Teatru na drugie spotkanie z cyklu "Mistrzowie scen łódzkich", podczas którego Michał Szewczyk, Barbara Połomska i Janusz Kubicki rozmawiać będą z dziennikarką Radia Łódź Małgorzatą Warzechą na temat pracy na scenie i o teatrze.


BIP