Aplikacja mobilna dla osób niewidomych ułatwi drogę do Teatru

Od października osobom niewidomym i słabo widzącym łatwiej będzie trafić do Teatru Powszechnego w Łodzi i poruszać się w jego przestrzeni. Jako jedyna łódzka instytucja kultury Teatr został wyposażony w znacznik TOTUPOINT, który zsynchronizowany jest z nowoczesną aplikacją mobilną stworzoną specjalnie dla osób z wadą wzroku.

TOTUPOINT to system stworzony na smartfony (zarówno z systemem Android, jak i iOS). Usprawnia on funkcjonowanie osób niewidomych na wielkomiejskich obszarach. Aplikacja podaje informację głosową na temat instytucji, w pobliżu której się znajdujemy. Dane dotyczą topografii terenu, schodów, zakrętów i wszelkich ewentualnych przeszkód. W przypadku Teatru Powszechnego są to informacje o tym, którędy można dotrzeć na widownię Małej lub Dużej Sceny, do kawiarni teatralnej, szatni czy toalet, gdzie znajdują się schody i ile ich trzeba pokonać. Gdy osoba posiadająca tę aplikację zbliży się do znacznika, urządzenie wygłasza również komunikat dźwiękowy.

Po konsultacji ze środowiskiem osób niewidomych, w Łodzi wybrano 27 miejsc szczególnie ważnych dla osób z dysfunkcją wzroku. Teatr Powszechny w Łodzi, w którym od ponad 12 lat realizowany jest autorski projekt Ewy Pilawskiej pt. „Teatr dla niewidomych i słabo widzących”, został wskazany jako jedyna instytucja kultury z Łodzi. To kolejne ułatwienie dla widzów łódzkiego Powszechnego, który działa w myśl idei „Teatr blisko ludzi”.

Twórcą aplikacji jest Jan Szuster. „System TOTUPOINT powstał dlatego, że sam jestem niewidomy, rozumiem na czym polega trudność w poruszaniu się osób z takim problemem, a w Warszawie, w której mieszkam, trudno jest nam odnaleźć nawet wejście do metra. Sam nie potrafię czasem trafić na własną posesję, odwiedzam niechcący sąsiadów, a ponieważ z wykształcenia jestem inżynierem i moim hobby jest elektronika, postanowiłem znaleźć techniczną metodę na lokalizowanie słuchem” – mówi o systemie TOTUPOINT Szuster.

Oznaczanie przestrzeni publicznej znacznikami TOTUPOINT jest proste, a jednocześnie niezawodne i funkcjonalne. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii bezprzewodowej komunikacji krótkiego zasięgu system ten to dobry sposób na rozpowszechnianie informacji o topografii i układach przestrzennych różnych miejsc, zabytków, urzędów oraz placówek kultury, które stają się z jego pomocą bardziej bezpieczna dla osób z dysfunkcją narządu wzroku. Korzystanie z systemu jest bezpłatne. Aplikację można pobrać w Sklepie Google oraz App Storze.


BIP