Zmień rozmiar czcionki

Zmień kontrast

Pozostałe

"Arena" - za nami 72. premiera Teatru dla niewidomych i słabo widzących

31 maja 2023 w ramach "Teatru dla niewidomych i słabo widzących" zaprezentowaliśmy "Arenę" kanadyjskiego autora Dave'a Deveau. Polską prapremierę sztuki w ramach autorskiego cyklu wyreżyserowała społecznie Ewa Pilawska.
 
Dziękujemy, że byliście! Dziękujemy wszystkim, którzy z odległych miejsc do Łodzi przyjechali specjalnie na naszą kolejną premierę.
 
Spektakl „Arena” opowiada historię kilkuletniej dziewczynki, która odkrywa swoją tożsamość. Rodzinna wizyta w cyrku, w którym występuje kobieta z brodą, powoduje, że dziewczynka zdobywa się na odwagę, aby powiedzieć najbliższym, że czuje się chłopcem. Prosi, aby od teraz nazywano ją Finem, a nie Fioną.
 
Jakie konsekwencje dla relacji rodzinnych i relacji z rówieśnikami będzie mieć ta sytuacja? Jak reagują rodzice? Jak społeczeństwo przyjmuje postawę osoby, która po prostu chce być sobą i żyć w zgodzie z sobą?
 
Sztuka Dave’a Deveau stawia fundamentalne pytania o wolność człowieka i naszą gotowość do akceptacji różnorodności. Skąd bierze się w nas potrzeba, aby stygmatyzować ludzi? Dlaczego wszystkich, którzy nie są tacy jak my, nazywamy „odmiennymi” lub „innymi”? Dlaczego wolność i prawo do indywidualności traktujemy wybiórczo?
 
Dave Deveau
"Arena"
(tytuł oryginalny: „Ladies and Gentlemen, Boys and Girls”)
Przekład: Elżbieta Woźniak
Reżyseria (społecznie): Ewa Pilawska
Scenografia: Wojciech Stefaniak
Choreografia: Jarosław Staniek
Projekcje: Mateusz Kokot
Obsada: Paulina Nadel, Sebastian Jasnoch, Michał Lacheta
Ze specjalnym udziałem Aleksandry Bogulewskiej
 
W spektaklu wykorzystano fragment utworu Nino Roty „La Strada”
 
 
Zdjęcia: Katarzyna Woźnica

BIP