Zmień rozmiar czcionki

Zmień kontrast

Pozostałe

„Bez tabu”. Spektakle Teatru Powszechnego dla młodzieży w Cinema Paradiso

14 maja o 17:15 Teatr Powszechny w Łodzi i hotel PURO Łódź inaugurują wspólny projekt: „Bez tabu”. W wybrane niedziele w kameralnym kinie Cinema Paradiso oglądać będzie można projekcje spektakli dla młodzieży z cyklu „Dziecko w sytuacji” – autorskiego projektu Ewy Pilawskiej, który współczesnym językiem teatralnym mówi o problemach młodych ludzi (inicjacji seksualnej, wykluczeniu, depresji, hejcie, przemocy). Po spektaklach odbywać będą się warsztaty.

W niedzielę 14 maja jako pierwszą obejrzeć będzie można sztukę kanadyjskiego autora Dave’a Deveau pt. "#Otagowani". Spektakl opowiada o 17-latkach, którzy spotykają się na imprezie. Gdy jedna z dziewczyn traci przytomność, jej przyjaciele na czole umieszczają jej wulgaryzm, następnie robią serię zdjęć w seksualnych pozycjach, które wrzucają do sieci. Ta historia jest pretekstem do opowiedzenia o mechanizmach przemocy. O wszystkim tym, co przychodzi coraz łatwiej w anonimowej rzeczywistości Internetu, kiedy kilkoma kliknięciami możemy upokorzyć, wręcz zniszczyć człowieka. Gdy walczymy o lajki i jak najwięcej followersów, przestało być ważne, kim jesteśmy. Najważniejsze stało się, jak funkcjonujemy w Internecie i jakimi tagami można nas opisać. Spektakl daje jednak nadzieję i wiarę w to, że w sieci nie jesteśmy bezkarni, a hejterzy będą rozliczeni z tego, co robią i zostaną ukarani.

Po projekcji odbędą się warsztaty, które poprowadzi Andrzej Jakubas (twórca wszystkich warsztatów z cyklu „Dziecko w sytuacji”) oraz Rafał Osiński (Fundacja Wsparcia Psychospołecznego). Podczas warsztatów poruszone zostaną tematy podjęte w spektaklu – w szczególności temat hejtu i przemocy wobec „anonimowości” w sieci.

  • Projekcja odbędzie się w kinie Cinema Paradiso w hotelu Puro Łódź (ul. Ogrodowa 16). Projekcja spektaklu rozpocznie się o 17:15, a warsztaty około 18:15.
  • Wydarzenie jest bezpłatne, ale wymaga wcześniejszej rezerwacji miejsc (ilość miejsc w kinie jest ograniczona). Miejsca można rezerwować w kasie Teatru Powszechnego w Łodzi (e-mail: bilety@powszechny.pl, tel. 42 633 50 36).

 

Dave Deveau
„#Otagowani”
Przekład: Elżbieta Woźniak
Reżyseria (społecznie): Ewa Pilawska
Twórca autorskich warsztatów: Andrzej Jakubas
Scenografia, kostiumy: Wojciech Stefaniak
Choreografia: Jarosław Staniek
Muzyka (kompozycja i nagranie): Bartosz Adamiak
Reżyseria świateł: Łukasz Broniewski
Obsada: Małgorzata Goździk, Marta Jarczewska, Michał Lacheta
Ze specjalnym udziałem Pauliny Nadel oraz Diany Krupy, Karoliny Kleniewskiej, Sebastiana Jasnocha i Jakuba Kryształa


BIP