"Dotknąć pustki". 63. premiera Teatru dla niewidomych i słabo widzących na Dzień Dziecka i Weekend z Kulturą bez Barier

30 maja oraz 1 czerwca 2019 zaprezentowaliśmy 63. premierę Teatru dla niewidomych i słabo widzących. Tym razem był to polska prapremiera "Dotknąć pustki" - sztuki zainspirowanej pamiętnikiem alpinisty Joe Simpsona, który przeżył tragiczny wypadek w Andach. Spektakl wyreżyserowała społecznie - jak wszystkie premiery w ramach cyklu - Ewa Pilawska. Dziękujemy, że byliście z nami, dziękujemy za owacyjne przyjęcie! 

Spektakl z okazji Dnia Dziecka zagraliśmy głównie z myślą o młodzieży z Łódzkiej Szkoły dla Niewidomych i Słabo Widzących "Na Dziewanny". Dziękujemy prowadzącemu naszą teatralną kawiarnię Instytutowi Kawy, który aktywnie brał udział w obchodach Dnia Dziecka. Specjalnie dla widzów - podobnie jak w ubiegłym roku - przygotował pyszny poczęstunek. Z kolei sobotnie przedstawienie było dedykowane osobom niewidomym i słabo widzącym w ramach łódzkiego Weekendu Kultury bez Barier.

Ewa Pilawska podkreśla, że "Dotknąć pustki" to sztuka wielopoziomowa. "Mam wrażenie, że jej warstwa fabularna stanowi tylko punkt wyjścia do głębszej i bardziej uniwersalnej opowieści o współczesnym człowieku, jego potrzebach, zmaganiach, samotności, o cywilizacji i o naszym współczesnym życiu, wyścigu szczurów, ciągłej rywalizacji, pogoni za doczesnymi dobrami, przy jednoczesnej utracie tego, co najważniejsze i braku kontaktu z samym sobą. Wspinaczka stanowi ucieczkę od tego, co nas tłamsi i odrywa nas od naszej prawdziwej natury. To również sztuka o dokonywaniu wyborów i dylematach, przed którymi stajemy" - mówi Ewa Pilawska.

Do zobaczenia na kolejnej premierze w nowym sezonie! 

"Dotknąć pustki"
Autor: David Greig
Przekład: Elżbieta Woźniak
Reżyseria: Ewa Pilawska
Scenografia i kostiumy: Wojciech Stefaniak
Ruch sceniczny: Marlena Bełdzikowska i Witold Jurewicz
Światła: Łukasz Broniewski
Współpraca muzyczna: Bartosz Adamiak
Obsada: Monika Kępka, Michał Lacheta, Arkadiusz Wójcik, Artur Zawadzki

Zdjęcia: Justyna Tomczak


BIP