Zmień rozmiar czcionki

Zmień kontrast

Pozostałe

"Instytut Goethego" na XXV Festiwalu

W piątek 15 marca spektaklem „Instytut Goethego” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego (z Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu) rozpoczęliśmy kolejny festiwalowy weekend.

Punktem wyjścia dla spektaklu są „Cierpienia młodego Wertera” i film Renégo Claira „A potem nie było już nikogo”. „Instytut Goethego” przewrotnie sięga do różnych konwencji, jest pastiszem nie tylko formy kryminału czy musicalu, ale ironiczną interpretacją formy teatralnej i gry aktorskiej w ogóle. Spektakl pokazuje, że między ironią a serio jest bardzo cienka granica. To balansowanie na granicy uruchamia wiele refleksji – także o nas jako publiczności. Czy nie przychodzimy do teatru z pewnymi oczekiwaniami i wyobrażeniem na temat spektaklu? Co, jeśli forma nas zaskakuje? Co, jeśli nie jest tym, czego oczekujemy?

W spektaklu z Teatru Dramatycznego siedem osób zostaje zaproszonych do tajnego projektu w Instytucie Goethego mającego swoją siedzibę na Zamku Książ w mieście Waldenburg. Gdy w tajemniczy sposób ginie jeden z nich, uczestnicy projektu zdają sobie sprawę, że zostali wplątani w aferę kryminalną. Niespodziewane wydarzenia i mordercze listy tajemniczego Wertera budzą w nich lęk i ciekawość zarazem. Pięciu bohaterów próbuje dowiedzieć się, kto lub co jest powodem zabójczych sytuacji.

Z twórcami po spektaklu rozmawiał Łukasz Drewniak. Cezary Tomaszewski mówił, że jego spektakle bardzo mocno czerpią z performansu. Zaznaczył też, że w sztuce bardzo interesuje go otwartość na niedoskonałość i odwaga konfrontacji z nią – również w teatrze i warsztacie aktorskim. 

Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu
„Instytut Goethego”
Tekst i dramaturgia: Daria Kubisiak z inspiracji „Cierpieniami młodego Wertera” Johanna Wolfganga von Goethego oraz filmem „A potem nie było już nikogo” Renégo Claira
Reżyseria i choreografia: Cezary Tomaszewski
Scenografia: BRACIA (Maciej Chorąży + Agnieszka Klepacka)
Muzyka na żywo i przygotowanie wokalne: Weronika Krówka
Reżyseria świateł: Jędrzej Jęcikowski
Charakteryzacja: Kacper Rączkowski
Zdjęcia: Bartek Warzecha
Obsada: Sara Celler-Jezierska, Weronika Krówka, Rafał Kosowski, Dariusz Maj, Filip Perkowski, Dariusz Skowroński, Piotr Tokarz

 


BIP