"Kłamstwo" - 64. premiera Teatru dla niewidomych i słabo widzących

W środę 25 września 2019 na Małej Scenie zagraliśmy "Kłamstwo" - komedię Floriana Zellera. 64. premierę Teatru dla niewidomych i słabo widzących wyreżyserowała społecznie - jak wszystkie spektakle w ramach cyklu - dyrektor Ewa Pilawska. Dziękujemy, że byliście z nami! Kolejna premiera już 15 października.

"Kłamstwo". Z pozoru niewinna komedia. Alice i Paul zaprosili swoich przyjaciół – Michela i Laurence na kolację. Atmosfera wieczoru jest jednak dość napięta, bo Alice wie, że Michel okłamuje swoją żonę (a jej przyjaciółkę). Czy zdemaskuje kłamcę czy może sama okaże się mistrzynią kłamstwa? 

Czy istnieje kłamstwo w dobrej wierze? Czy rzeczywiście kłamstwo może komuś pomóc, kogoś ochronić, uratować relacje? Czy w jakikolwiek sposób można je uzasadnić? Odpowiedź wydaje się prosta. Dlaczego zatem z taką łatwością po nie sięgamy? I czemu tak bardzo lubimy oszukiwać innych i samych siebie? Również w kwestii samego kłamstwa. Bo czy zasłanianie się dobrem innych, próba wzbudzenia zazdrości u partnera lub chęć utrzymania status quo jest wystarczającym powodem, by je usprawiedliwiać? Czy są jakiekolwiek okoliczności, w których powiedzenie prawdy nie świadczy o odwadze i dojrzałości? Ale czy na taką odwagę stać bohaterów sztuki Floriana Zellera?

Florian Zeller
"Kłamstwo"
Przekład: Barbara Grzegorzewska
Reżyseria: Ewa Pilawska
Obsada: Małgorzata Goździk, Karolina Łukaszewicz, Michał Lacheta, Arkadiusz Wójcik
Didaskaliusz: Andrzej Jakubas

Fot. Justyna Tomczak


BIP