Zmień rozmiar czcionki

Zmień kontrast

Pozostałe

"Klątwa rodziny Kennedych" na XXVII Festiwalu

14 października 2021 na Dużej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi obejrzeliśmy „Klątwę rodziny Kennedych”, spektakl Jolanty Janiczak i Wiktora Rubina - teatralnego tandemu, który wśród festiwalowej publiczności ma wielu fanów. Dziękujemy za wspólny wieczór, który upłynął pod znakiem pytań o wymazywanie tego, co nie pasuje do naszego wyobrażenia o nas samych…

Od czwartku w foyer Teatru Powszechnego w Łodzi oglądać można również wystawę poświęconą Barbarze Połomskiej i Michałowi Szewczykowi - wybitnym aktorom filmowym i teatralnym, którzy związani byli przez całe życie z łódzkim Teatrem Powszechnym. Pożegnaliśmy ich w tym roku. Wystawa jest pierwszą odsłoną ekspozycji - prezentuje wybrane role z ich dorobku teatralnego.

Punktem wyjścia dla spektaklu Janiczak i Rubina jest Rosemary Kennedy - siostra przyszłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Johna F. Kennedy’ego. Testy na inteligencję wykazały, że jest upośledzona umysłowo. Rosemary, choć starała się spełnić oczekiwania swojej rodziny, ze względu na swoje wahania nastrojów i gwałtowne reakcje została zamknięta w zakładzie dla niepełnosprawnych i poddana zabiegowi lobotomii, który się nie udał, bo - jak mówi bohaterka - nie mógł się udać. Kobieta spędziła w zakładzie zamkniętym sześćdziesiąt pięć lat - osamotniona i wymazana z rodzinnego portretu. Historia Rosemary to opowieść o wypieraniu z naszego życia zdarzeń i osób, które nie pasują do naszego wymarzonego wizerunku. Za wszelką cenę, kosztem życia i godności.

Po spektaklu z twórcami rozmawiał Łukasz Drewniak. Wiktor Rubin podkreślał, że nie istnieją kryształowi bohaterowie historii - postaci bez skazy. Rodzina Kennedych, z której wywodzili się prezydent USA, senatorowie czy prokurator generalny, miała swoje ciemne strony, o których niewiele wiemy do dziś. Bohaterowie narodu są jednocześnie winni tragedii rodzinnej i tragedii człowieka. Spektakl demitologizuje bohaterów, ale taki mechanizm demitologizacji ma zastosowanie w dużo szerszym kontekście. Twórcy spektaklu podkreślali też, że spektakl nie jest jednowymiarowy. Na historię Kennedych można bowiem spojrzeć także z drugiej strony - pamiętając o kontekście społecznym, rodzinnych tragediach, poczuciu odpowiedzialności za rodzinę. Jaka była motywacja nestora rodu? Jak my zachowalibyśmy się w takiej sytuacji? Czy w ogóle można szukać usprawiedliwień?

 

Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach
Jolanta Janiczak
"Klątwa rodziny Kennedych"
Reżyseria: Wiktor Rubin
Dramaturgia: Jolanta Janiczak
Scenografia: Łukasz Surowiec
Kostiumy: Marta Szypulska
Muzyka: Krzysztof Kaliski
Ruch sceniczny: Jolanta Janiczak
Video: Łukasz Surowiec
Reżyseria światła: Jacqueline Sobiszewski
Asystent scenografa: Monika Winiarska
Obsada: Anna Antoniewicz, Mateusz Bernacik, Bartłomiej Cabaj, Dagna Dywicka, Ewelina Gronowska, Edward Janaszek, Joanna Kasperek, Jacek Mąka, Wojciech Niemczyk, Andrzej Plata, Łukasz Pruchniewicz, Beata Pszeniczna, Karolina Staniec, Zuzanna Wierzbińska, Dawid Żłobiński

 

Zdjęcia: Katarzyna Bąba


BIP