Zmień rozmiar czcionki

Zmień kontrast

Pozostałe

Łódzka Aleja Gwiazd: odsłoniliśmy Gwiazdy Barbary Połomskiej i Michała Szewczyka

1 października w Łódzkiej Alei Gwiazd odsłoniliśmy Gwiazdy Barbary Połomskiej i Michała Szewczyka - wybitnych aktorów, którzy budowali Łódź filmową. Dziękujemy za tłumne przybycie i wzruszającą atmosferę. To bardzo ważny moment dla łódzkiego filmu i teatru! W imieniu Barbary Połomskiej, która nie mogła być z nami, Gwiazdę odsłonił jej syn Marcin oraz wnuczka Jagoda . Gratulujemy! 

Fundatorem Gwiazd na Piotrkowskiej 63 jest Teatr Powszechny w Łodzi. Uroczyste odsłonięcie gwiazd nestorów Teatru Powszechnego stanowi część obchodzonego w 2020 roku jubileuszu 75-lecia Teatru. Pomysłodawczynią umieszczenia Gwiazd dwójki aktorów jest dyrektor Ewa Pilawska.

Michał Szewczyk jest łodzianinem z urodzenia, Barbara Połomska z wyboru. Obydwoje zdecydowali, że całe swoje życie chcą związać z naszym miastem. Mimo wielu propozycji – pozostali wierni Łodzi. Do dzisiaj obydwoje są związani z naszym Teatrem i wciąż można ich oglądać na scenie - w "Branczu", "Mayday 2" czy "Wszystko w rodzinie. Barbara Połomska zadebiutowała tu w 1957 roku rolą Elizy w „Pigmalionie” George’a Bernarda Shawa. Michał Szewczyk zadebiutował w 1958 roku w spektaklu „Pamiętnik Anny Frank” w reżyserii Zbigniewa Koczanowicza.
 
Barbara Połomska wystąpiła między innymi w „Eroice” i „Zezowatym szczęściu” w reżyserii Andrzeja Munka, “Ósmym dniu tygodnia” w reżyserii Aleksandra Forda, „Skarbie kapitana Martensa” w reżyserii Jerzego Passendorfera, „Inspekcji pana Anatola” w reżyserii Jana Rybkowskiego, „Dwóch żebrach Adama” w reżyserii Janusza Morgensterna, „W cieniu nienawiści” w reżyserii Wojciecha Żółtowskiego, „Matce królów” w reżyserii Janusza Zaorskiego. Połomska podróżowała po świecie, była gwiazdą festiwali w Argentynie i Europie. W pewnym momencie wycofała się z pracy w filmie z powodów prywatnych.
 
Michał Szewczyk zagrał między innymi w filmach: „Król Maciuś I” w reżyserii Wandy Jakubowskiej, „Eroica” w reżyserii Andrzeja Munka, „Pan Anatol szuka miliona” w reżyserii Jana Rybkowskiego, „Historia żółtej ciżemki” w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego, „Zamach” w reżyserii Jerzego Passendorfera, „O dwóch takich co ukradli księżyc” w reżyserii Jana Batorego, „Prawo i pięść” w reżyserii Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego, „Komedia pomyłek” w reżyserii Jerzego Zarzyckiego. Doskonale pamiętamy też jego role w serialach „Pan Samochodzik i templariusze” czy „Stawka większa niż życie”.
 
Zdjęcia: Justyna Tomczak

BIP