„Mistrzostwo” i „na fali”. Przemysław Chojęta i Anna Januszewska w gronie najlepszych aktorów sezonu 2018/2019!

W dwudziestym ósmym "Subiektywnym spisie aktorów teatralnych” Jacka Sieradzkiego znalazła się aż dwójka aktorów występujących w spektaklach Teatru Powszechnego w Łodzi - prapremierach, które pokazaliśmy w marcu podczas XXV Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. 

Przemysław Chojęta
 jako aktor „na fali” został wyróżniony za rolę Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. "Jeśli wciąż jest prawdą, że aktorstwo to zawód wędrowny – a jest, czasem z wyboru, czasem z konieczności – to jego można uznać za wyjątkową owej prawdy personifikację. Widzę go w Łodzi (Powszechny), jak trzyma w dłoniach bryłę lodu tak długo, póki grabiejące palce są w stanie ją utrzymać – w celnej introdukcji „Ferragosto”, biograficznej opowieści Radosława Paczochy i Adama Orzechowskiego o Herlingu-Grudzińskim” - pisze Jacek Sieradzki. 

Sieradzki za mistrzostwo wyróżnił Annę Januszewską, która w spektaklu „Wracaj” w reżyserii Anny Augustynowicz (naszej koprodukcji z Teatrem Współczesnym w Szczecinie) wciela się w rolę Bobby’ego Kleksa. "Przemysław Pilarski napisał paraboliczną przypowieść „Wracaj”, gdzie do pewnego domu wraca mężczyzna, który tu kiedyś mieszkał, a teraz dom zasiedla zupełnie inna rodzina. Żeby nie było wprost, mężczyzna nazywa się Bobby Kleks i jest skrzyżowaniem poholokaustowego wygnańca z Bobem Dylanem, a zasiedlająca dom rodzina też jest zdrowo niedosłowna. […] ów zżeńszczony Bobby, oderwany od wszelkiej realności, rozkołysany, zatopiony w jakimś sobie tylko zrozumiałym rytmie, jest figurą sceniczną, której się nie zapomina” - czytamy w „Subiektywnym spisie…”.

Serdecznie gratulujemy Annie Januszewskiej i Przemysławowi Chojęcie! Dziękujemy za to spotkanie w Łodzi, które stworzyło nową wartość artystyczną.


BIP