Zmień rozmiar czcionki

Zmień kontrast

Pozostałe

Nagrody środowiska osób niewidomych dla Ewy Pilawskiej i Teatru Powszechnego w Łodzi

Środowisko osób niewidomych przyznało Ewie Pilawskiej tytuł „Idol środowiska”, a Teatr Powszechny w Łodzi został wyróżniony jako „Instytucja otwarta dla niewidomych”. To wyraz uznania dla unikatowego projektu „Teatr dla niewidomych i słabo widzących”.

Trwa 21. konferencja REHA FOR THE BLIND IN POLAND – doroczna konferencja organizowana przez Fundację Szansa dla niewidomych. Częścią konferencji jest konkurs Idol, w ramach którego przyznawane są nagrody osobom i instytucjom. „Nagroda skierowana jest do tych, którzy w swoim życiu kierują się dobrem dla drugiego człowieka, a ich działania skierowane są w stronę środowiska niewidomych” – pisze o Nagrodzie Fundacja. W województwie łódzkim głosami osób niewidomych Ewa Pilawska została laureatką tytułu „Idol środowiska”, a Teatr Powszechny w Łodzi został wyróżniony jako „Instytucja otwarta dla niewidomych”.

Środowisko po raz kolejny doceniło projekt „Teatr dla niewidomych i słabo widzących”, który Ewa Pilawska od niemal 18 lat realizuje społecznie w Teatrze Powszechnym w Łodzi (cykl został powołany w 2005 roku przy współpracy z Teresą Wrzesińską, ówczesną prezeską Okręgu Łódzkiego Polskiego Związku Niewidomych). Do tej pory zrealizowanych zostało 71 premier. Każda premiera "Teatru dla niewidomych i słabo widzących" to inscenizacja nowego tekstu - dotychczas niewystawianego na scenie Teatru Powszechnego. Widzowie niewidomi uczestniczą za każdym razem w spektaklu stworzonym specjalnie dla nich. Spektakle realizowane w ramach cyklu przygotowywane są specjalnie z myślą o osobach z dysfunkcją wzroku. Duży nacisk kładziony jest na szczegóły dźwiękowe, czytane są wszystkie didaskalia (w każdym spektaklu wprowadzona jest postać didaskaliusza, który czyta informacje na temat wyglądu czy przestrzeni, w której rozgrywa się akcja). Widzowie niewidomi przed spektaklami otrzymują programy przygotowane w alfabecie Braille’a. Pismo „Pochodnia”, miesięcznik społeczny Związku Niewidomych, wskazał, że „Teatr dla niewidomych i słabo widzących” jest jedyną tego typu formą teatralną uprawianą w Polsce.

Za projekt "Teatr dla niewidomych i słabo widzących Ewa Pilawska otrzymała wiele nagród i odznaczeń, między innymi prezydenta Europejskiej Unii Niewidomych lorda Colina Low, Złotą Odznakę Honorową Polskiego Związku Niewidomych czy Odznaczenie „Przyjaciel Niewidomych”. 

Najbliższą premierę z cyklu „Teatr dla niewidomych i słabo widzących” obejrzeć będzie można już 31 maja 2023 o 13:00 na Małej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi. Będzie to polska prapremiera sztuki Dave’a Deveau „Arena”.


BIP