Zmień rozmiar czcionki

Zmień kontrast

Pozostałe

Najpierw w Teatrze Powszechnym w Łodzi, później na West Endzie. Prapremiera „Dotknąć pustki”.

7 czerwca 2019 na Małej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi odbędzie się prapremiera spektaklu „Dotknąć pustki” w reżyserii Ewy Pilawskiej. Kilka miesięcy później sztuka Davida Greiga („Touch the void”) będzie miała premierę na londyńskim West Endzie. Tekst specjalnie dla Powszechnego przełożyła Elżbieta Woźniak, tłumaczka angielskojęzycznych sztuk, które prezentowane są w wielu polskich teatrach. Będzie to ósmy spektakl w ramach autorskiego cyklu „Dziecko w sytuacji” - ale jego treść podejmuje tematy uniwersalne i adresowane do szerokiego grona odbiorców w różnym wieku.

Sztuka Greiga zainspirowana jest fascynującym pamiętnikiem Joe Simpsona – alpinisty, który stoczył heroiczną walkę o życie po upadku w skalną szczelinę w czasie wyprawy na szczyt Siula Grande w peruwiańskich Andach. Jednak jak zaznacza Ewa Pilawska, „Dotknąć pustki” to sztuka wielopoziomowa. "Mam wrażenie, że jej warstwa fabularna stanowi tylko punkt wyjścia do głębszej i bardziej uniwersalnej opowieści o współczesnym człowieku, jego potrzebach, zmaganiach, samotności, o cywilizacji i o naszym współczesnym życiu, wyścigu szczurów, ciągłej rywalizacji, pogoni za doczesnymi dobrami, przy jednoczesnej utracie tego, co najważniejsze i braku kontaktu z samym sobą. Wspinaczka stanowi ucieczkę od tego, co nas tłamsi i odrywa nas od naszej prawdziwej natury. To również sztuka o dokonywaniu wyborów i dylematach, przed którymi stajemy" – mówi Ewa Pilawska, która w Powszechnym stworzyła nowatorski projekt „Dziecko w sytuacji”.

Na „Dziecko w sytuacji” składają się dwa równoważne elementy: spektakle i warsztaty opracowane według autorskiej koncepcji przez Andrzeja Jakubasa. Po przedstawieniach „Dotknąć pustki” (również po prapremierowej prezentacji) Andrzej Jakubas będzie je prowadził razem z Pawłem Pustelnikiem – alpinistą, prezesem Akademickiego Klubu Górskiego. Temat warsztatów będzie dotyczył wspinaczki jako pasji oraz sztuki dokonywania ważnych życiowych wyborów. 

„Dziecko w sytuacji” to pierwszy taki projekt w Polsce, w ramach którego co roku prezentowane są prapremiery nowych sztuk napisanych dla dzieci i młodzieży specjalnie przez współczesnych autorów polskich i zagranicznych. Sztuki zagranicznych autorów (Brytyjczyków, Australijczyków, Kanadyjczyków) tłumaczone są specjalnie na potrzeby realizacji w Powszechnym. Ponadto nauczycielom przekazywane są zeszyty metodyczne opracowane przez edukatorkę specjalizującą się w kształceniu kulturowym (dzięki nim tematy podjęte w teatrze można kontynuować w szkole, np. na lekcjach wychowawczych). Zrealizowanych zostało do tej pory siedem spektakli: „Niezwykły dom Pana A., czyli skradzione dźwięki”, „Mój tata chce latać́ jak ptak”, „Oczy nieba”, „Ony”, „Impreza”, „Dziewczyna jak ta” i „Siedemnaście”.

Celem projektu jest zwrócenie uwagi na konieczność rozmowy z młodymi ludźmi o sprawach trudnych. Warsztaty (w zależności od tematyki spektaklu współprowadzone przez aktorów oraz psychologów, filozofów, edukatorów seksualnych) rozwijają wrażliwość młodych ludzi, a także przedstawiają w przystępny sposób sprawy ważne, często trudne, a bardzo silnie wpływające na kształtowanie się tożsamości dorastającego człowieka.  Cykl podejmuje trudne tematy: np. problem rozwodu rodziców, depresji, nienawiści i hejtu w grupie rówieśniczej, dorastania seksualnego i emocjonalnego, inicjacji seksualnej, problemów z podejmowaniem decyzji o własnej przyszłości. Dzięki temu Teatr Powszechny w Łodzi jest bardzo często pierwszym miejscem, w którym młodzi ludzie (po obejrzanym spektaklu) mogą porozmawiać o swoich problemach, ponieważ ich rodzice ani bliscy nie podejmują z nimi trudnych tematów.

***

„Dotknąć pustki”
Autor: David Greig
Przekład: Elżbieta Woźniak
Reżyseria: Ewa Pilawska oraz Andrzej Jakubas (twórca autorskich warsztatów)
Scenografia i kostiumy: Wojciech Stefaniak
Ruch sceniczny: Marlena Bełdzikowska i Witold Jurewicz
Światła: Łukasz Broniewski
Współpraca muzyczna: Bartosz Adamiak
Obsada: Monika Kępka, Michał Lacheta, Arkadiusz Wójcik, Artur Zawadzki

 


BIP