Noc Muzeów 2020 - zapraszamy na wirtualne oprowadzanie po wystawie "Dark Fantasy"

16 maja 2020 w ramach Nocy Muzeów online zapraszamy na wirtualne oprowadzanie po wystawie "Dark Fantasy", która została zrealizowana specjalnie na XXVI edycję Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Premiera wirtualnego oprowadzania w wykonaniu Ewy Bloom-Kwiatkowskiej, łódzkiej artystki i wykładowczyni Akademii Sztuk Pięknych - 16 maja o 18:00 na naszym YouTubie.  

 

 

Czasem zwierząt jest zawsze teraźniejszość. (...)
Człowiek zaprzęga w swoje cierpienie czas.
Cierpi z powodu przeszłości i rozciąga cierpienie w przyszłość.
W ten sposób tworzy rozpacz.
(Olga Tokarczuk, Prawiek i inne czasy)

"Bohaterami mrocznej opowieści są istoty nieludzkie w ludzkim świecie. W wydzielonej przestrzeni foyer kilkunastoosobowa grupa ludzko-zwierzęcych postaci oczekuje wraz z publicznością festiwalową na rozpoczęcie spektaklu. Słychać szmer rozmów i zawodzący głos wokalistki w tle. Pani Zebra stoi przy mikrofonie, Pan Lew przegląda się w lustrze, Klacz zerka na trójkę dzieci-owieczek, pozostali stoją zapatrzeni w ekrany smartphonów. Metaforycznie uczestniczą w teatralnym performance - sztuce życia i przeżycia doświadczenia estetycznego dreszczu, a może nawet katharsis W oczekiwaniu na finał pojawia się refleksja na temat trzeciego aktu tragedii - to be, or not to be, that is the question". (Ewa Bloom-Kwiatkowska) 

Ewa Bloom Kwiatkowska - artystka zaangażowana, wykładowczyni Akademii Sztuk Pięknych i Szkoły Filmowej w Łodzi. Współzałożycielka i członkini grupy artystek Frakcja. Malarka, scenografka, reżyserka, autorka eksperymentalnych filmów wideo. Realizuje akcje performatywne o charakterze transmedialnym w przestrzeni wirtualnej i rzeczywistej. W praktyce artystycznej wykorzystuje strategie subwersywne. Konfrontuje ideę sztuki z presją idei społeczno-politycznych i autobiografią. Laureatka nagrody I stopnia Ministerstwa Kultury i Sztuki za osiągnięcia w dziedzinie scenografii teatralnej. Trzykrotna stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki. W 2017 uhonorowana nagrodą artystyczną Prezydent Miasta Łodzi za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechnianiu kultury. Jej praca habilitacyjna "Obraz wobec przemocy. Kod ekranu" - otrzymała nagrodę główną w konkursie Marszałka Województwa Łódzkiego na najlepszą pracę naukową (2017). Wykład habilitacyjny "Obraz wobec przemocy. Kod ekranu"wygłosiła w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi oraz na seminarium "Współczesne Sztuki Wizualne wobec Shoah"na Uniwersytecie Sorbona w Paryżu (w grudniu 2016). Prace artystki znajdują się w zbiorach m.in.: Sammlung Hoffmann Kollektion w Berlinie i Die Bildwechsel-Archive Videomuseum w Hamburgu.


BIP