Nowa komedia Machulskiego i komedia postpandemiczna, czyli internetowe "Komediopisanie"

Przerwa w graniu spektakli to dla ludzi teatru i widzów szansa na poszukiwanie repertuaru przyszłości: tematów, tekstów, autorów. Jaką rolę w teatrze postpandemicznym odegra komedia? Czy i jak po zakończeniu kwarantanny uda się odbudować wspólnotę śmiechu? Czy zawirusowany niepokojącymi newsami mózg jest w stanie kreować alternatywne rzeczywistości i tworzyć sztukę?

„Przekłuwanie balona”

Chciałabym, abyśmy dzięki teatrowi przekłuli ten narastający balon i oderwali się od ciągłego myślenia o zagrożeniu. Dzięki poczuciu humoru patrzymy na życie z innej perspektywy. Ironia i dystans pomagają złapać równowagę, gdy stajemy się nadmiernymi pesymistami – a w obecnej sytuacji bardzo potrzebujemy być razem i wspierać się. Działając tu i teraz powinniśmy budować przyszłość. To daje nam siłę – podkreśla dyrektor Ewa Pilawska. Rozmawiałam też z Juliuszem Machulskim, który skończył właśnie serial dla Canal+. Bardzo mnie ucieszyło, że teraz zaczyna pracować nad nową komedią specjalnie dla Teatru Powszechnego w Łodzi – Polskiego Centrum Komedii – mówi. To będzie już czwarta sztuka, która powstaje na nasze zamówienie. Dotychczas na naszych scenach odbyły się polskie prapremiery „Next-ex”, „Matki brata mojego syna” i „Branczu”, które później miały też swoje realizacje w Teatrze Telewizji” – dodaje Ewa Pilawska.

Warsztaty mistrzowskie z Michałem Walczakiem

Teatr Powszechny w czasie epidemii zaprasza ludzi teatru, amatorów, widzów i wszystkich poszukujących alternatywnych form spędzania pandemicznego czasu na internetowe, mistrzowskie warsztaty z Michałem Walczakiem – dramatopisarzem i reżyserem, który od lat bada nowe mutacje wirusa komedii, krzyżując stand-up, musical, kabaret i dramat, w nieustannym poszukiwaniu szczepionki na lęki współczesności 

Wszyscy, którzy chcą wziąć udział w projekcie, do środy 25 marca do godziny 12:00 mogą dołączyć do Facebookowej grupy „Komediopisanie”: https://www.facebook.com/groups/komediopisanie/

Potem przyjdzie czas, żeby zmierzyć się z komediowym „zadaniem” – o szczegółach będzie można przeczytać na wallu w grupie „Komediopisanie”. W ten sposób wybranych zostanie 15 osób, z którymi podczas internetowych, mistrzowskich warsztatów Michał Walczak będzie pracował nad tekstem komediowym.

---

Michał Walczak – dramatopisarz i reżyser. Jeden z najciekawszych twórców młodego pokolenia. Współtwórca warszawskiego kabaretu Pożar w burdelu.

Jego sztuki zostały zrealizowane m.in. w Teatrze Narodowym („Piaskownica”, reż. Tadeusz Bradecki), Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie („Nocny autobus”, reż. Jarosław Tumidajski) czy Teatrze Szaniawskiego w Wałbrzychu („Piaskownica”, reż. Piotr Kruszczyński). Po jego teksty sięgali także Paweł Miśkiewicz, Giovanny Castellanos czy Tomasz Man.

Debiutem reżyserskim Walczaka była inscenizacja własnego utworu Podróż do wnętrza pokoju (premiera w roku 2003 na scenie Teatru Powszechnego w Warszawie). 

Jest laureatem wielu nagród, między innymi za sztukę "Kopalnia" na 11. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w Warszawie. Otrzymał nagrodę za oryginalny tekst dramatyczny na 5. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Sopocie (za sztukę "Podróż do wnętrza pokoju"). Otrzymał Europejską nagrodę autorską za dramat "Pierwszy raz" podczas Heidelberger Stuckmarkt. Forum Junger Autoren i Wdechę w kategorii Wydarzenie Roku za Pożar w Burdelu.

Jego utwory szybko doczekały się wielu przekładów, zostały przetłumaczone na angielski, niemiecki, litewski, włoski, francuski, węgierski, serbski, łotewski, czeski, słowacki, hebrajski, rosyjski, ukraiński, szwedzki, hiszpański, białoruski, estoński.


BIP