Zmień rozmiar czcionki

Zmień kontrast

Pozostałe

Odeszła Barbara Połomska - wybitna aktorka związana z Teatrem Powszechnym w Łodzi przez 64 lata

„Przed chwilą otrzymałam wiadomość, że odeszła Basia Połomska - wybitna postać polskiego filmu i teatru. To niewiarygodne. Była jednym z filarów i symboli Teatru Powszechnego w Łodzi. Była zawsze obecna w moim życiu i dorastaniu.
 
Piękna, utalentowana młoda dziewczyna o jasnych włosach, nazywana przez krytyków polską Brigitte Bardot, zaraz po ukończeniu krakowskiej Szkoły Teatralnej zaczęła grać w Teatrze Powszechnym w Łodzi. Zadebiutowała tu w 1957 roku rolą Elizy w „Pigmalionie” George’a Bernarda Shawa. Wybrała Łódź i pozostała jej wierna. Jako aktorka dzieliła życie pomiędzy scenę i plan filmowy. Basia budowała historię polskiego kina, podróżowała po świecie, była gwiazdą festiwali w Argentynie i Europie. Zawsze jednak wracała do Łodzi. 
Była cały czas pełna energii, czerpała z nowych wyzwań artystycznych. Ostatnio widzowie teatralni oglądali Ją w „Branczu” Juliusza Machulskiego i „Wytwórni piosenek” , w której Basi i Michałowi Szewczykowi poświęcony był specjalny wątek, przypominający, że to właśnie Oni współtworzyli legendę Łodzi filmowej.
 
Mieszkałyśmy blisko siebie, często spotykałyśmy się na spacerach w Parku 3 Maja, rozmawiałyśmy. Basia była wspaniałym, inteligentnym, charyzmatycznym człowiekiem obdarzonym niezwykłą intuicją. Kierowała się w życiu wartościami i pryncypiami, była uczciwa, lojalna. Nigdy nie stawała po stronie silniejszych, ale zawsze po stronie tych, którzy podążali za prawdą i uczciwością. 
 
To bardzo smutny rok, w którym żegnamy wybitne postaci - Michała Szewczyka i Barbarę Połomską. Filary Teatru Powszechnego w Łodzi - ludzi, którzy oddali naszemu miastu całe swoje życie i wszystkie najpiękniejsze lata. Będziemy zawsze o Was pamiętać, zatrzymując się przy Gwiazdach na Piotrkowskiej, które nie tak dawno odsłanialiśmy.
 
Basiu, tak strasznie smutno. Dziękuję za nasze spotkanie, za nasz Teatr. Mamy Cię zawsze w sercach i pamięci.
 
Ewa Pilawska z Zespołem Teatru Powszechnego w Łodzi”
 
 
Pogrzeb Barbary Połomskiej odbędzie się w poniedziałek 2 sierpnia 2021 o 12:30 na Starym Cmentarzu w Łodzi. 

 
Barbara Połomska (9 stycznia 1934 - 28 lipca 2021) była niekwestionowaną gwiazdą polskiego kina lat 60. i 70. Gazety z dumą donosiły o jej międzynarodowych sukcesach. Odtwórczyni głównych ról kobiecych w filmach „Eroica”, „Zezowate szczęście” i „Inspekcja pana Anatola”. Na dużym ekranie zadebiutowała jeszcze w czasie studiów, występując w filmach „Opowieść atlantycka” Wandy Jakubowskiej i „Godzina nadziei” Jana Rybkowskiego. Po ukończeniu krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w roku 1956 podjęła pracę w Teatrze Powszechnym w Łodzi, z którym zawodowo związana jest do dziś. Na scenie Powszechnego zadebiutowała w 1957 roku rolą Elizy w „Pigmalionie” George’a Bernarda Shawa. Wielkim sukcesem była także jej rola Elizy w „My Fair Lady” w reżyserii Romana Sykały.
 
Kilkadziesiąt ról stworzonych na deskach Teatru Powszechnego w Łodzi przysporzyło Barbarze Połomskiej ogromną sympatię oraz uznanie publiczności i krytyki, których odbiciem są uzyskane przez artystkę wyróżnienia m.in. „Złota Maska” za rok 1971, dwukrotne zwycięstwo w plebiscycie „Szukamy ulubieńców publiczności” w 1961 r. i 1965 r. Za rolę Anikijewej w „Garażu” Emila Bragińskiego i Eldara Riazanowa w reżyserii Daniela Bargiełowskiego przygotowaną na jubileusz 30-lecia pracy artystycznej, otrzymała „Srebrny Pierścień” za największe osiągnięcie artystyczne sezonu 1986/87 w teatrach dramatycznych w Łodzi.
Barbara Połomska była artystką wszechstronną – aktorką teatralną, filmową i telewizyjną. Stworzyła kilkadziesiąt niezapomnianych ról na deskach łódzkiego teatru, jak również w wielu filmach m.in. w „Skarbie kapitana Martensa” Jerzego Passendorfera, „Eroice” Andrzeja Munka, „Ósmym dniu tygodnia” Aleksandra Forda, „Inspekcji pana Anatola” Jana Rybkowskiego, „Zezowatym szczęściu” Andrzeja Munka, „Dwóch żebrach Adama“  Janusza Morgensterna, „Matce królów” Janusza Zaorskiego czy „Dziejach mistrza Twardowskiego” w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego; oraz serialach m.in. „Kapitan Sowa na tropie”, „Piąta strona świata”, „Sposób na Piotrusia”.
 
Barbara Połomska zagrała w kilkudziesięciu filmach i serialach telewizyjnych, jednak mimo sukcesów w filmie pozostawała wierna teatrowi i Łodzi.Współpracowała z twórcami reprezentującymi różne pokolenia i często bardzo odmienne estetyki – ostatnio na deskach Teatru Powszechnego w Łodzi można było oglądać ją w sztuce Juliusza Machulskiego „Brancz” w reżyserii Michała Siegoczyńskiego. W jednym z minionych sezonów wzięła udział w specjalnym cyklu Teatru Powszechnego w Łodzi zatytułowanym „Mistrzowie scen łódzkich”, w którym dzieliła się z widzami opowieściami o swojej drodze artystycznej i anegdotami związanymi z zawodem aktora. Barbara Połomska była uwielbiana przez kolejne pokolenia widzów, krytyków i artystów, z którymi współpracowała. Swoją obecnością w zespole Teatru Powszechnego sprawiała, że stawał się on przestrzenią wymiany międzypokoleniowych doświadczeń.
 
W 2020 roku, czyli roku Jubileuszu 75-lecia Teatru Powszechnego w Łodzi, Barbara Połomska została odznaczona Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

BIP