Zmień rozmiar czcionki

Zmień kontrast

Pozostałe

Ostatnie dni Eleny i Nicolae Ceausescu

Teatr Polski w Bydgoszczy

 

Reżyseria, scenografia, kostiumy i światło: Wojciech Faruga
Tekst i dramaturgia: Julia Holewińska
Muzyka: Radosław Duda
Przygotowanie wokalne: Natalia Kawałek
Choreografia: Bartłomiej Gąsior
Realizatorzy: Bartłomiej Chmara, Daria Główczyńska
Producentka: Magdalena Niedźwiecka
Obsada: Mirosław Guzowski, Damian Kwiatkowski, Karol Franek Nowiński, Michalina Rodak, Małgorzata Trofimiuk, Małgorzata Witkowska, Marcin Zawodziński

W spektaklu wykorzystano arię „What Power Art Thou” z opery „Król Artur” autorstwa Henerego Purcella w aranżacji Radosława Dudy oraz wiersz „Bóg opuszcza Antoniusza” Konstandinosa Kawafisa w tłumaczeniu Zygmunta Kubiaka.

W nowym, autorskim tekście Julii Holewińskiej „Ostatnie dni Eleny i Nicolae Ceauşescu” twórcy i twórczynie przyglądają się zmierzchowi dyktatury rumuńskich przywódców. Dramat pokazuje upadek władców, śledzi etapy, w których z bogów stają się więźniami i w końcu giną.

 

W grudniu 1989 roku małżeństwo Ceausescu widziało, co dzieje się na ulicach i jak demonstranci reagują na ich widok, jednak nie dopuścili do siebie myśli, że to właśnie przeciwko nim zwraca się społeczeństwo. Zdaniem obojga ich sytuacja wynikała ze zdrady. Ceauşescu do samego końca odrzucali zarzut o wpędzenie kraju w głód i nędzę, wskazywali za to na osiągnięte przez nich sukcesy. Twórców i twórczynie przedstawienia interesują też losy i zachowania osób, które towarzyszyły małżeństwu w ich ostatnich godzinach.

 

Nasze wyobrażenia o wojnie, ale także dyskursy filozoficzne z drugiej połowy XX wieku utraciły swój sens. Słynna koncepcja Francisa Fukuyamy głosząca koniec historii brzmi dziś jak chichot Historii. 33 lata temu oczy świata zwrócone były w stronę Rumunii i obalenia rządów Nicolae i Eleny Ceauşescu. Ostatnie dni ich dyktatury, a następnie rozstrzelanie przed kamerami na nowo ustawiły optykę rewolucji, ale też medialnego show, jakim niewątpliwie była ta egzekucja.

 


 

W spektaklu wykorzystywane są głośne efekty dźwiękowe (m.in. wystrzały z broni palnej).

 

 

Spektakl prezentowany z napisami w języku angielskim.

Bilety

Normalny: 130 zł, ulgowy: 70 zł

Czas trwania

1 godzina 40 minut (bez przerwy)

Kiedy gramy


BIP