Zmień rozmiar czcionki

Zmień kontrast

Pozostałe

Państwo (Der Staat)

Koprodukcja Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie z Nationaltheater Mannheim

 

Autor: Platon
Adaptacja, reżyseria, opracowanie muzyczne: Jan Klata
Adaptacje, dramaturgia, przekład, nauka języka starogreckiego: Olga Śmiechowicz
Scenografia, kostiumy, światło: Mirek Kaczmarek
Ruch sceniczny: Maciej Prusak
Video: Natan Berkowicz
Konsultacje lektorskie z języka starogreckiego: Danai Chondrokouki
Obsada: Dominika Bednarczyk, Karolina Kazoń, Mateusz Bieryt, Wojciech Dolatowski, Marcin Kalisz, Marcin Sianko, Jacek Strama, Linda Pöppel

„Państwo” to jedno z najważniejszych dzieł filozoficzno-politycznych w historii. Platon zawarł w nim, w formie dialogu, syntezę poglądów na model wzorcowo funkcjonującego społeczeństwa. Kluczową kategorią utworu (obok szeregu zagadnień etycznych, epistemologicznych  i ontologicznych) jest zagadnienie sprawiedliwości w kontekście działania państwa. Platon rozważa tematy porządku, idealnego ustroju, analizuje 4 formy ustrojowe - timokrację, oligarchię, demokrację i tyranię, wyliczając i analizując wady i zalety każdej z nich. Co tekst z powstały w IV wieku przed naszą erą ma nam do powiedzenia dzisiaj? Dlaczego sięgnął po niego Jan Klata?

 

„To nie będzie nudna rozprawa filozoficzna. To będzie bezkompromisowa dyskusja o sprawach najważniejszych” - zapraszają na spektakl twóry spektaklu. „Będziemy dyskutować o sprawiedliwości. Czym jest dzisiaj sprawiedliwość? Czy jest jedna i niezmienna, czy zawiera w sobie pole do interpretacji i manipulacji? Do jej siłowego zawłaszczenia i zdeptania? Kto ma prawo wydawania sądów, co jest sprawiedliwe, a co sprawiedliwe nie jest? I czy ta sprawiedliwość jest dziś nam rzeczywiście tak niezbędna?” - pytają twórcy.

 

„Będziemy dyskutować o zrozumieniu. O odnalezieniu się w świecie, w którym to nie prawda jest ważna, ale jej interpretacje. Zresztą co tą prawdą faktycznie jest, a co rozumiemy lub chcemy rozumieć jako prawdę? Naszą prawdę. Gdzie leży prawdziwy świat, a co rozmywa się, reinterpretuje i zniekształca w tłumaczeniu?” - to niektóre z pytań, które stawia spektakl.

 

"Jesteśmy w starożytnej Grecji; to jest kolebka teatru, coś, co staramy się kontynuować, to jest też oczywiście początek namysłu ludzkiego nad tym, co jest abstrakcyjne, nieoczywiste, a tak naprawdę najważniejsze" – podkreśla reżyser Jan Klata, który podkreślał, że "w spektaklu nie ma ani jednego słowa dodanego (…), wyrazu, który nie byłby napisany przez Platona".

 


Spektakl „Państwo” grany w języku starogreckim, polskim oraz niemieckim.

 

 

Widzowie otrzymają słuchawki z tłumaczeniem na język polski. Aby otrzymać zestaw słuchawkowy, prosimy o wydrukowanie, wypełnienie, podpisanie i przekazanie oświadczenia pracownikom Teatru przy odbiorze słuchawek.

 

Ostrzeżenie dla osób cierpiących na epilepsję - spektakl ma intensywnie migające projekcje.

Bilety

Normalny: 180 zł, ulgowy: 130 zł

Czas trwania

1 godzina 40 minut (bez przerwy)

Kiedy gramy


BIP