Zmień rozmiar czcionki

Zmień kontrast

Pozostałe

Austerlitz

Projekcja zapisu wideo spektaklu zeralizowanego w Państwowym Teatrze Młodzieżowym w Wilnie

 

 

"Austerlitz"
Na podstawie powieści W. G. Sebalda Austerlitz
Reżyseria, scenografia: Krystian Lupa
Kostiumy: Piotr Skiba
Muzyka: Arturas Bumšteinas
Video: Mikas Žukauskas
Asystent reżysera: Tauras Čižas
Obsada: Sergejus Ivanovas, Valentinas Masalskis, Viktorija Kuodyte, Jovita Jankelaityte, Matas Dirginčius, Danute Kuodyte, Auguste Šimulynaite, Girius Liuga.

„Austerlitz” W.G. Sebalda określany jest jako „epicka medytacja o największej traumie XX wieku, jaką był Holokaust oraz jej konsekwencjach dla współczesności”. Krystian Lupa, który po raz pierwszy sięga po prozę Sebalda – jednego z najwybitniejszych i najoryginalniejszych pisarzy europejskich drugiej połowy XX wieku – buduje przede wszystkim wstrząsający obraz podróży w głąb człowieka dotkniętego nie do końca uświadomioną, a po części wypieraną traumą. Szkatułkowa opowieść, obejmująca sześć dekad, od 1939 do końca stulecia, to monumentalne dzieło o wyobcowaniu i walce z niepamięcią, w którym ze zdwojoną siłą powracają wydarzenia, będące doświadczeniem kilku milionów ludzi, a które zbyt łatwo ulatują z naszej zbiorowej pamięci.

U progu drugiej wojny światowej matka wysyła pięcioletniego Jacquesa Austerlitza z Pragi do Londynu, gdzie zostaje adoptowany przez walijskich protestantów. Dorasta nie znając swojego prawdziwego nazwisko i kraju pochodzenia, a po latach – jako dorosły mężczyzna – rozpoczyna długą wędrówkę, w której przyjdzie mu zejść na samo dno swojej duszy i zmierzyć się z traumą, wierząc, że na końcu tej drogi znajdzie klucz do zrozumienia własnej tożsamości.

 

 

Spektakl w języku litewskim prezentowany z polskimi napisami.

Bilety

1 złoty lub bilet na dowolny spektakl XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych/Teatru Powszechnego w Łodzi

Czas trwania

4 godziny 30 minut (z przerwą)

Kiedy gramy


BIP