Zmień rozmiar czcionki

Zmień kontrast

Pozostałe

Dziennik szaleńca (A Madman's Diary)

Projekcja zapisu wideo spektaklu "Dziennik szaleńca".

 

Spektakl zrealizowany przez Harbin Drive Culture Media Co., Ltd. oraz Propel Performing Arts & Media Co., Ltd. - Partnera XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.
Producenci spektaklu: Christine Zhang, Qian Cheng

 

 

Na podstawie utworu Lu Xuna pod tytułem „Dziennik szaleńca”.
Scenariusz, reżyseria, scenografia: Krystian Lupa
Konsultacja: Zhou Lingfei Renxia
Kostiumy: Piotr Skiba
Wideo: Łukasz Twarkowski, Jakub Lech
Światła: Tadeusz Perkowski
Muzyka: Bogumił Misala
Asystenci reżysera: Maxim Tetruk, Yevgeny Juravili
Obsada (w kolejności pojawiania się na scenie): Tao Hai, Wang Xuebing, Mei Ting, Yan Nan, Zhao Qi, Li Longyin, Cao Yifei, Liu Mumei, Li Kui, Wenna Li Qiuchen

Napisane przez Lu Xuna w 1918 r. opowiadanie „Dziennik szaleńca” uważane jest za początek współczesnej literatury chińskiej. Choć jest to jedno z najważniejszych dzieł XX-wiecznej literatury, „Dziennik szaleńca” niełatwo poddaje się adaptacji. Jest bardziej wieloznaczne niż późniejsze utwory Lu Xuna. Odbierane jako atak na „kanibalistyczną” naturę tradycyjnego chińskiego społeczeństwa i kultury, opowiadanie opisuje duchowe przebudzenie naukowca, odrzuconego przez wszystkich wokół na skutek jego nawracającego obłąkania. Tekst opowiadania jest pełen narracyjnych luk, a sposób, w jaki Krystian Lupa wypełnia je w swojej wystawionej w Szanghaju adaptacji jest zupełnie inny od dotychczasowych. W swoim scenariuszu Lupa sięga także do innych dzieł Lu Xuna, tworząc opowieść, w której zabiera widzów w podróż głęboko w ich – szaleńca i autora – umysłów.

 

Polski mistrz teatru przedstawia zachodnią wersję klasycznego dzieła Lu Xuna w 140. rocznicę urodzin twórcy. Spektakl przekracza przepaść między kulturą Wschodu i Zachodu, interpretując dzieło Xuna z uniwersalnej perspektywy całego świata, spogląda wstecz na lata „kanibalizmu”, uwydatnia niezliczone tajemnice, a także odkrywa przepowiednie dla ludzkości, które Lu Xun zawarł w swoim utworze.

 

 

Zapis wideo spektaklu prezentowany w języku chińskim z polskimi napisami.

Bilety

1 złoty lub bilet na dowolny spektakl XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych/Teatru Powszechnego w Łodzi

Czas trwania

4 godziny 10 minut

Kiedy gramy


BIP