Pokaz Mistrzowski "Ułanów" na finał XXV Festiwalu

2 kwietnia zakończył się XXV Festiwal, którego tematem była „Publiczność”. Przez kilka tygodnia z niezwykłą intensywnością spotykaliśmy się, oglądając różnorodny teatr z Polski i Europy. To był piękny czas – już za Wami tęsknimy! We wtorek na finał dwukrotnie zagraliśmy „Ułanów” w reżyserii Piotra Cieplaka. Pokazy Mistrzowskie z Teatru Narodowego w Warszawie zostały owacyjnie przyjęte przez widzów, na których prośbę zostało zorganizowane drugie przedstawienie. 

Po drugim spektaklu prof. Grzegorz Matuszak (od pierwszej edycji uczestnik Festiwalu) w imieniu wszystkich widzów podziękował i pogratulował Ewie Pilawskiej – twórcy i dyrektorowi artystycznemu Festiwalu. Wręczył dwa symboliczne bukiety kwiatów - 25 białych róż za minione 25 edycji oraz 25 białych róż na kolejne 25 lat. Ewa Pilawska podziękowała z całego serca festiwalowej publiczności za wspólnotę, którą udało się zbudować przez wszystkie lata i „absolutnie wszystkim, którzy wspierali i wspierają Festiwal”. Na ręce artystów Teatru Narodowego złożyła symboliczne podziękowania dla zespołów wszystkich teatrów, dzięki których otwartości Festiwal jest wielkim teatralnym świętem w Polsce. Symbolicznie podziękowała również Grzegorzowi Matuszakowi i Włodzimierzowi Tomaszewskiemu za przyznanie w 2009 roku Festiwalowi dotacji podmiotowej, prezydentowi Krzysztofowi Piątkowskiemu za dotację Miasta Łodzi dla XXV edycji oraz Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego za współfinansowanie kolejnych edycji. 

Po spektaklu z twórcami „Ułanów” rozmawiał Łukasz Maciejewski. Piotr Cieplak podkreślił, że tekst Jarosława Rymkiewicza, choć napisany w 1974, brzmi, jakby powstał dzisiaj. Stwierdził, że gorzko, a zarazem dowcipnie opisuje dzisiejszą rozmowę pomiędzy Polakami. Anna Seniuk i Jerzy Radziwiłowicz, którzy występowali już w kilku realizacjach sztuk Rymkiewicza, zwrócili uwagę na świetną konstrukcję językową sztuk autora. Twórcy mówili także o etapie prac na próbach z Piotrem Cieplakiem, gdzie kluczowa była praca właśnie nad tekstem – rytmicznym, trudnym, pisanym ośmiozgłoskowcem.

Obejrzyjcie zdjęcia z dwóch prezentacji „Ułanów”! Dziękujemy, że byliście z nami podczas XXV Festiwalu!

Jarosław Marek Rymkiewicz
"Ułani"
"Muzeum Wszech-Ułaństwa Polskiego. Eksponaty narodowego wzmożenia. Komedia serio w trzech aktach o uwikłaniu w mitach polskości. Śmieszne, a przez to okropnie smutne"
Reżyseria: Piotr Cieplak
Scenografia, kostiumy, światło: Andrzej Witkowski
Muzyka: Paweł Czepułkowski
Współpraca literacka: Barbara Klicka
Animacje obrazów: Antoni Witkowski
Obsada: Dominika Kluźniak, Anna Seniuk, Hubert Paszkiewicz, Piotr Grabowski, Jerzy Radziwiłowicz, Mariusz Benoit, Arkadiusz Janiczek, Paulina Korthals, Anna Ułas

Zdjęcia: Kasia Chmura


BIP