"Pomoc domowa radzi" - 21 maja specjalny odcinek na Dzień Teatru Publicznego

Od 16 do 23 maja 2020 teatry w całej Polsce świętują Dzień Teatru Publicznego. W ubiegłych latach, mniej więcej o tej porze, podkreślaliśmy, że „grosze grają rolę”. Było to hasło obchodzonego od 2015 Dnia Teatru Publicznego i akcji „Bilet do teatru za grosze”. Liczyliśmy widzów, miasta, spektakle. Przed teatrami widzieliśmy niekończące się kolejki widzów.

W tym roku świętujemy inaczej. W Internecie możecie Państwo oglądać spektakle, brać udział w warsztatach. Z okazji dnia Teatru Publicznego w Teatrze Powszechnym w Łodzi przygotowaliśmy dziewiąty, specjalny odcinek teatralnego serialu "Pomoc domowa radzi" - poświęcony oczywiście teatrowi. Premiera w czwartek 21 maja o 18:00. Zapraszamy do oglądania na YouTubie Teatru!

Serial teatralny powstał w marcu 2020 jako odpowiedź na teatralną kwarantannę i brak możliwości prezentacji spektakli. „Stworzyliśmy go, żeby nie zawieszać naszej działalności i dać dużą dawkę oczyszczającej radości. Komediowe podejście jest w sytuacji epidemii bardzo potrzebne i oczyszczające. Jest to również wsparcie dla aktorów - w szczególności kontraktowych, którzy stracili wszystkie dochody z powodu odwołanych spektakli” – podkreśla dyrektor Teatru Powszechnego Ewa Pilawska.

Główną bohaterką internetowego serialu jest Nadia, postać znana widzom z teatralnego cyklu, na który składają się cztery spektakle od wielu lat prezentowane na Dużej Scenie w Teatrze Powszechnym w Łodzi: „Boeing, Boeing”, „Pomoc domowa”, „Żona potrzebna od zaraz” oraz „Manewry weselne”. Główny bohater to inteligentny i wykształcony mężczyzna, który w wyniku okoliczności i sytuacji musiał znaleźć nowy pomysł na życie. Podobnie jak w kultowym polskim filmie „Poszukiwany, poszukiwana”, w którym Wojciech Pokora stworzył niezapomnianą kreację historyka sztuki zmuszonego do pracy w charakterze gosposi. Motyw mężczyzny grającego kobietę ma bardzo długie tradycje w kinie i teatrze, z których czerpie postać Nadii. Pierwowzorami kreacji są również role Dustina Hoffmana z „Tootsie czy Robina Williamsa z „Pani Doubtfire”. 

Osiem odcinków serialu zostało zrealizowanych dzięki środkom przekazanym przez sponsora. Dziewiąty, specjalny odcinek internetowego serialu został zrealizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Dnia Teatru Publicznego koordynowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. 

Jeśli nie widzieliście jeszcze Państwo poprzednich odcinków, można je obejrzeć tutaj:


BIP