Prapremiera "Arcydzieła na śmietniku"

XXIII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych trwa! 20 maja na Małej Scenie obejrzeliśmy pierwszą z dwóch prapremier Teatru Powszechnego w Łodzi - „Arcydzieło na śmietniku” Stephena Sachsa w reżyserii Justyny Celedy. Dziękujemy Wam za ten wieczór!

Spektakl oparty jest na prawdziwych wydarzeniach. Opowiada o spotkaniu dwójki ludzi, których różni ich wszystko – od statusu społecznego, przez wykształcenie, po stosunek do rzeczywistości. Pretekstem spotkania staje się obraz, który główna bohaterka, bezrobotna była barmanka, kupiła na wyprzedaży garażowej. Okazuje się, że płótno, które nabyła dla żartu za 3 dolary, może być warte kilkadziesiąt milionów. Dlaczego? Bo jego autorem jest być może Jackson Pollock.

W rozmowie po spektaklu, którą prowadził Łukasz Drewniak, Justyna Celeda podkreśliła, że w tekście najbardziej zainteresowały ją dwa tematy – walka o godność człowieka i poszukiwanie prawdy. Mieszkająca w kamperze i mocno doświadczona przez życie Maude uczyniła z kupionego obrazu symbol swojej walki o swoją wartość. Nie walczy o uznanie autentyczności obrazu dla pieniędzy, istotna dla niej jest idea, szeroko rozumiana „prawda”. Jak zauważyli twórcy, bardzo ciekawym wątkiem spektaklu jest również problematyczny status dzieła sztuki. Czym w ogóle dzisiaj jest sztuka? Czy jej potrzebujemy? Co (lub kto) decyduje o wartości dzieła sztuki? Czy jest jeszcze miejsce na odbiór dzieła sztuki „po prostu”?

„Arcydzieło na śmietniku” możecie oglądać również w Teatrze Powszechnym w Łodzi w maju i czerwcu. 24 czerwca zapraszamy na drugą festiwalową prapremierę - „Dryla” Wojciecha Bruszewskiego w reżyserii Marty Streker. Do zobaczenia!

„Arcydzieło na śmietniku”
Autor: Stephen Sachs
Przekład: Bogusława Plisz-Góral
Reżyseria: Justyna Celeda
Scenografia: Grzegorz Małecki
Obsada: Milena Lisiecka, Jakub Kotyński

Fot. Kasia Chmura-Cegiełkowska


BIP