Prapremiera "Dryla"

Prapremiera „Dryla” przygotowana przez Teatr Powszechny w Łodzi i seminarium poświęcone twórczości Wojciecha Bruszewskiego zamknęły w miniony weekend XXIII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Dziękujemy, że byliście z nami!

„Dryl" to jedyna sztuka teatralna napisana przez Wojciecha Bruszewskiego. Łódzki artysta, ikona awangardy, jest jednym z prekursorów sztuki wideo w Polsce. Tekst Bruszewskiego został zgłoszony do "Komediopisania" - organizowanego przez Teatr Powszechny w Łodzi ogólnopolskiego konkursu na napisanie współczesnej polskiej komedii. Akcja „Dryla” rozgrywa się w zdegradowanej klinice dentystycznej. Nie jest jednak satyrą na służbę zdrowia. W zamkniętej przestrzeni obserwujemy chory porządek funkcjonowania małej społeczności – szpital staje się mikrokosmosem, w którym dochodzi do absurdalnych, wręcz surrealistycznych zachowań. 

Po prapremierowej prezentacji z twórcami rozmawiał Łukasz Drewniak. Marta Streker podkreśliła, że była wierna tekstowi sztuki i nie ingerowała w niego. Jak podkreśliła, „spektakl stawia pytania o kondycję człowieka w świecie, w którym jednostka staje się przedmiotem eksperymentu. Mówi o poddawaniu społeczeństwa ciągłej manipulacji i indoktrynacji”.

„Dryl”
Autor: Wojciech Bruszewski
Reżyseria: Marta Streker
Scenografia: Anna Trzpis
Kostiumy: Julia Kosmynka
Muzyka: Sebastian Ładyżyński
Choreografia/ruch sceniczny: Katarzyna Kostrzewa
Reżyser światła: Mariusz Maniewski
Obsada: Barbara Szcześniak, Marta Jarczewska, Monika Kępka, Jarosław Dziedzic, Jan Wojciech Poradowski, Filip Jacak, Damian Kulec, Michał Lacheta, Arkadiusz Wójcik

Zdjęcia: Justyna Tomczak


BIP