Prapremiera "Dziewczyny jak ta"

8 czerwca odbyła się prapremiera „Dziewczyny jak ta”, czyli szóstego już spektaklu w ramach „Dziecka w sytuacji”. Sztuka Evana Placeya, wielokrotnie nagradzanego brytyjsko-kanadyjskiego dramaturga, została przełożona przez Elżbietę Woźniak specjalnie dla Teatru Powszechnego w Łodzi. 

 

Wszystkie premiery w ramach autorskiego cyklu „Dziecko w sytuacji” mówią o problemach, z którymi, niezależnie od wieku, na co dzień borykają się dzieci i młodzież. „Dziewczyna jak ta” opowiada o presji, jaką nowe technologie wywierają na młodych ludzi, jakie zagrożenia czyhają na nich w sieci i jak internetowy hejt potrafi zniszczyć człowieka. Po spektaklu odbyły się warsztaty poświęcone temu zjawisku. Prowadzili je Aleksandra Dulas z Fundacji Nowoczesnej Edukacji Spunk oraz Andrzej Jakubas, który od wielu lat zajmuje się projektami edukacyjnymi. Rozmawiali oni z młodzieżą na temat zagrożeń związanych z presją jaką współczesne technologie wywierają na młodych ludzi i łatwością z jaką hejtują oni w sieci. Często nie zdają sobie oni sprawy jak ich zachowanie może wpłynąć na życie innych, że w sieci nic nie ginie, a ich – jak często tłumaczą emocjonalny wpis – pozostaje w wirtualnej przestrzeni na zawsze i dociera do niemal nieograniczonego grona odbiorców, oraz z tego, że pozornie niewinne zabawy w internecie mogą być traktowane jak przestępstwo. Warsztaty odbywać będą się również po wszystkich kolejnych przedstawieniach.

Praca nad premierami ma swój stały rytm. Zaczyna się od premiery w ramach Teatru dla niewidomych i słabo widzących – odbiorcami tych spektakli jest przede wszystkim niewidoma i słabo widząca młodzież z całego województwa łódzkiego. Po premierze dla osób niewidomych z tym samym zespołem realizatorów pracę nad spektaklem kontynuuje Andrzej Jakubas, który współpracował do tej pory nad premierami m.in. z Arkadiuszem Wójcikiem czy Jarosławem Stańkiem. 

Dziękujemy fantastycznej publiczności, która w skupieniu i z dużym zainteresowaniem śledziła historię Scarlet i jej szkolnych koleżanek, a potem przez kolejne półtorej godziny aktywnie uczestniczyła w warsztatach, co pokazuje, że temat spektaklu jest dla nich naprawdę istotny. 

"Dziewczyna jak ta"
Autor: Evan Placey
Przekład: Elżbieta Woźniak
Reżyseria: Andrzej Jakubas
Scenografia: Wojciech Stefaniak
Ruch sceniczny: Katarzyna Kostrzewa
Światło: Łukasz Broniewski
Współpraca muzyczna: Bartosz Adamiak
Obsada: Małgorzata Goździk, Katarzyna Grabowska, Karolina Krawczyńska, Karolina Łukaszewicz
ze specjalnym udziałem Marty Jarczewskiej i Damiana Kulca
 
Fot. Justyna Tomczak

BIP