Prapremiera "Ferragosto" na XXV Festiwalu

17 marca na Małej Scenie w ramach XXV Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych zaprezentowaliśmy prapremierę „Ferragosto” Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego. Spektakl przedstawia losy Gustawa Herlinga-Grudzińskiego - pisarza, eseisty, dziennikarza, żołnierza, więźnia Gułagu, który przez cały okres komunizmu był polskim emigrantem politycznym. Dziękujemy, że byliście z nami w niedzielę! Zapraszamy na kolejne spektakle w marcu, kwietniu, maju, czerwcu i lipcu!

Tytuł sztuki Radosława Paczochy „Ferragosto” nawiązuje do obchodzonego 15 sierpnia włoskiego święta. To dla Włochów - podobnie jak dla nas - dzień wolny od pracy. Włoskie miasta wówczas pustoszeją, wszyscy wyjeżdżają, uciekając przed upałami. To czas, który sam Herling-Grudziński opisywał jako psychologicznie nieznośny. „Ferragosto” pokazuje wojenne i powojenne losy pisarza. Przeszłość i historia materializują się jako senne koszmary, imaginacje, powracające duchy. „Bohaterowie spektaklu pochodzą z książek Herlinga lub są jego bliskimi i rodziną. Zamknęliśmy pisarza w jego gabinecie. Na tym niewielkim obszarze pokazujemy widzom relacje z innymi ludźmi. W spektaklu przenikają się historia i życie prywatne” – mówi reżyser Adam Orzechowski. „To nie laurka, to spektakl o myślącym i cierpiącym mężczyźnie, intelektualiście nie godzącym się na układy, trudnym, ale niezaprzeczalnie zdolnym i prawdziwym” – zaznacza Orzechowski.

Po spektaklu z twórcami spektaklu rozmawiał Łukasz Drewniak. Reżyser i autor sztuki wskazywali między innymi na punkty wspólne ze zrealizowanym przez nich spektaklem „Broniewski” (również prezentowanym kilka lat temu na Festiwalu), który opowiada o losach pisarza – jednostki wybitnej, a jednocześnie uwikłanej. Zasadnicza różnica pomiędzy Broniewskim a Herlingiem-Grudzińskim tkwi w postawie moralnej, niezłomności zasad – mówili twórcy. 

Prapremiera „Ferragosto” objęta jest honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Ferragosto”
Autor: Radosław Paczocha
Reżyseria: Adam Orzechowski
Scenografia i kostiumy: Magdalena Gajewska
Muzyka: Marcin Nenko
Obsada: Przemysław Chojęta, Jarosław Dziedzic, Karolina Krawczyńska, Diana Krupa, Michał Lacheta, Karolina Łukaszewicz, Paulina Nadel, Angelika Olszewska, Arkadiusz Wójcik, Magdalena Zając-Zawadzka, Artur Zawadzki

Zdjęcia: Kasia Chmura


BIP