Prapremiera "Hannah Arendt: Ucieczka"

W piątek 16 marca w ramach XXIV Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych na Małej Scenie zaprezentowaliśmy prapremierę "Hannah Arendt: Ucieczka". Spektakl w reżyserii Grzegorza Laszuka jest koprodukcją Teatru Powszechnego w Łodzi i Komuny Warszawa.

"Hannah Arendt: Ucieczka" jest fantazją na temat spotkania z udziałem bliskich sobie osób w szczególnym historycznym momencie. Hannah Arendt, Martin Heidegger, Karl Jaspers i Walter Benjamin - każde z nich musiało przejść próbę moralnej odpowiedzialności lub/oraz znaleźć drogę ucieczki przed śmiercią. Hannah Arendt - żydowsko-niemiecka filozofka, badaczka totalitaryzmów, uciekła z Niemiec do Francji po dojściu nazistów do władzy w 1933 roku. W ostatniej chwili ucieka z okupowanej Francji do USA. Przeżyła. Spektakl opisuje sposoby przetrwania. Według przyrodniczych opisów walka o przetrwanie dla większości gatunków jest jedyną znaną im formę życia. Jak to się odnosi do ludzkości? Czy wybrać bierność czy aktywność?

Po spektaklu z twórcami, również w kontekście twórczości Komuny Otwock i Komuny Warszawa, rozmawiał Łukasz Drewniak. Grzegorz Laszuk mówił o pracy nad spektaklem i metodzie współpracy z aktorami na próbach. Podkreślił również, że koprodukcja Komuny z dużym teatrem repertuarowym jest rozwiązaniem unikatowym, które dotąd w kraju nie miało szansy na realizację. Zaznaczył, że ważna była współpraca z aktorami, którzy mają doświadczenie w spektaklach komediowych. Reżyser zauważył także, że o sile teatru powinna stanowi jego różnorodność - teatr powinien być adresowany do różnych grup odbiorców.

Dziękujemy Wam za ten wieczór!

Koprodukcja Teatru Powszechnego w Łodzi i Komuny Warszawa
Reżyseria: Grzegorz Laszuk
Dramaturgia: Paweł Mościcki
Muzyka: Bartek Rączkowski
Choreografia: Renata Piotrowska-Auffret
Wideo: Adrian Cognac
Kostiumy: Ewelina Ciuchta
Scenografia: Piotr Szczygielski
Światło: Karolina Gębska
Obsada: Anna Wojnarowska, Małgorzata Goździk, Michał Lacheta, Arkadiusz Wójcik


BIP