Prapremiera "Siedemnastu" w ramach cyklu "Dziecko w sytuacji"

7 czerwca na Małej Scenie zaprezentowaliśmy prapremierę spektaklu „Siedemnaście” w reżyserii Ewy Pilawskiej i Andrzeja Jakubasa. Adresowany jest on przede wszystkim do młodzieży. To już siódmy spektakl w ramach autorskiego projektu „Dziecko w sytuacji”, na który składają się spektakle i warsztaty, które współczesnym językiem mówią o problemach dzieci i młodzieży.

Sztukę australijskiego pisarza i aktora Matthew Whitteta specjalnie dla Powszechnego przełożyła Elżbieta Woźniak, tłumaczka angielskojęzycznych sztuk, które prezentowane są na wielu polskich scenach. „Siedemnaście” opowiada o jednym wieczorze, kiedy grupa nastolatków po zakończonym egzaminie dojrzałości spotyka się, by uczcić koniec roku szkolnego i pożegnać się. Młodzi ludzie wchodzą właśnie w dorosłość, w czas realizacji pierwszych poważnych planów. Spotkanie jest pretekstem do wspomnień, zwierzeń, ale też chwilą obnażenia kłopotów, rozterek, leków. Każdy z bohaterów ma problem, o którym wcześniej nie chciał lub nie potrafił mówić. Sztuka Whitteta to opowieść o samotności w grupie i znaczeniu przyjaźni, mocy uczuć, o sensie mówienia prawdy, odkrywaniu swej tożsamości i seksualności, głębokiej potrzebie akceptacji. 

Po spektaklach z cyklu "Dziecko w sytuacji" zapraszamy zawsze widzów na autorskie warsztaty, które dotyczą tematów podejmowanych w przedstawieniach. Prowadzi je aktor wspólnie z psychologami, filozofami, edukatorkami seksualnymi (w zależności od tematu). Po prapremierze "Siedemnastu" również odbyły się warsztaty - poświęcone wchodzeniu w dorosłość. Będą się one odbywały po wszystkich przedstawieniach. Dziękujemy, że byliście z nami! 

Autor: Matthew Whittet
Przekład: Elżbieta Woźniak
Reżyseria: Ewa Pilawska i Andrzej Jakubas
Ruch sceniczny: Jarosław Staniek
Scenografia: Wojciech Stefaniak
Efekty dźwiękowe: Bartosz Adamiak
Obsada: Karolina Krawczyńska, Marta Jarczewska, Małgorzata Goździk, Filip Jacak, Arkadiusz Wójcik, Michał Lacheta


BIP