Zmień rozmiar czcionki

Zmień kontrast

Pozostałe

Prapremiery z Łodzią w tle. Machulski, Gadomski, „Dziecko w sytuacji” - pierwsza część sezonu 2020/21 w Teatrze Powszechnym w Łodzi

Wracamy do grania na żywo – we wrześniu na Dużej Scenie zobaczyć będzie można „Pomoc domową” i „Szalone nożyczki”. W pierwszej części sezonu 2020/2021 zaprezentuje m.in. trzy prapremiery – dwie z nich napisane zostały specjalnie dla Teatru, a trzecia przetłumaczona z myślą o polskiej prapremierze w Łodzi. Przed nami:

  •  „Wszystko, co lśni” Michała Walczaka, czyli „tabloidowy musical salonowy” inspirowany postacią Bohdana Gadomskiego – łodzianina, barwnego biografa gwiazd, kontrowersyjnego dziennikarza muzycznego i miłośnika kampu.
  • „Tidiritkum” Juliusza Machulskiego – sztuka o wielopokoleniowej rodzinie z niechlubną historią łódzkiego esbeka w tle. Czy współcześnie potrafimy dbać o bliskich? A może wolimy kupować namiastkę miłości, zapewniając sobie spokój sumienia?
  • „Janek król przeprowadzek” autorstwa Kanadyjczyka Davida S. Craiga będzie po raz pierwszy wystawiony w Polsce – będzie to dziewiąta premiera w ramach autorskiego cyklu Ewy Pilawskiej pt. „Dziecko w sytuacji”. Osadzona w łódzkich realiach sztuka mówi m.in. o tym, jak dorośli przerzucają na dzieci odpowiedzialność za problemy, z którymi sami nie potrafią sobie poradzić.

 „Janek, król przeprowadzek”,
czyli spektakl o dziecku, które musi dojrzeć szybciej niż rodzic

23 września na Małej Scenie odbędzie się prapremiera 9. spektaklu z cyklu „Dziecko w sytuacji”. «„Janek król przeprowadzek” dotyczy rozpadu relacji. Obnaża między innymi samotność dziecka, na które rodzic przerzuca zbyt dużą odpowiedzialność, nadużywając zaufania i bezwarunkowej miłości. W sztuce Craiga mamy do czynienia z różnymi formami osamotnienia, które bohaterowie próbują bezskutecznie zagłuszyć i zdusić, na przykład kupując kolejne rzeczy, oferując substytuty miłości» - mówi Ewa Pilawska, która społecznie wyreżyserowała sztukę. Akcja spektaklu została przeniesiona do Łodzi, a jego bohaterami są mieszkańcy jednej z kamienic przy ulicy Pomorskiej.

Do tej pory sztuka wystawiana była m.in. w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Niemczech. Jej inscenizację w samej Ameryce Północnej obejrzało ponad pół miliona widzów, dając Craigowi prestiżową „Toronto’s Tony Award”. „Janka…” po raz pierwszy widzowie mogli usłyszeć w lipcu tego roku na antenie Radia Łódź, z którym wspólnie została zrealizowana wersja radiowa premiery Teatru dla niewidomych i słabowidzących. We wrześniu będzie można zobaczyć polską prapremierę sztuki na scenie z udziałem publiczności. Przedstawieniom towarzyszyć będą autorskie warsztaty opracowane przez Andrzeja Jakubasa. Wspólnie z nim prowadzić je będzie edukatorka i terapeutka Aleksandra Dulas. Spektakl prezentowany będzie na deskach Teatru Powszechnego, ale w przypadku ponownego zamknięcia teatrów przygotowane zostaną profesjonalne pokazy online.

„Tidiritkum” - Machulski o kupowaniu sumienia z esbekiem w tle

W swojej najnowszej – czwartej już sztuce napisanej specjalnie dla Teatru Powszechnego – Juliusz Machulski ponownie eksploruje temat wielopokoleniowej rodziny. Tym razem stawia pytania o przeszłość. Jaki ma ona wpływ na nasze życie i życie naszych najbliższych? Jak kształtuje nasze relacje z nimi? Ale również o to, czym dziś jest rodzina? Czy potrafimy być wsparciem dla naszych rodziców i dziadków, czy tylko zapewniamy im opiekę, dając im namiastkę miłości, a sobie zapewniając spokój sumienia? W sztuce pojawia się również akcent łódzki – niechlubna historia pewnego esbeka, który w Łodzi odniósł duży sukces… Prapremiera zaplanowana jest na grudzień.

Łódzki Liberace według Michała Walczaka 

Dramaturg Michał Walczak pisze dla Teatru sztukę poświęconą niezwykle barwnej, a jednocześnie kontrowersyjnej osobie, jaką był Bohdan Gadomski. Walczak czyni zmarłego w marcu dziennikarza – miłośnika opery i psów rasy bichon frise, igrającego z kiczem, wnikliwego znawcę i wielbiciela polskich i światowych piosenkarek, a także przyjaciela i biografa gwiazd – bohaterem sztuki „Wszystko co lśni”, którą sam określa mianem „tabloidowego musicalu salonowego”. Oprócz Bohdana Gadomskiego w sztuce pojawią się również m.in. pudel, champion Polski – Bu-Bu Mon Cheri Adorea, Violetta Villas, Aldona Orłowska, Krzysztof Krawczyk oraz divy, pieski, brokaty, cekiny, Nina Andrycz i David Lynch.

Gwiazdy dla Barbary Połomskiej i Michała Szewczyka 

1 października o 13:00 w Łódzkiej Alei Gwiazd przy ulicy Piotrkowskiej odsłonięte zostaną gwiazdy Barbary Połomskiej i Michała Szewczyka. Uroczyste odsłonięcie gwiazd nestorów Teatru Powszechnego, stanowić będzie część obchodzonego w 2020 roku 75-lecia Teatru. Barbara Połomska to niekwestionowana gwiazda polskiego kina lat 60. i 70. Krytyka określała ją „polską Brigitte Bardot”, a gazety z dumą donosiły o jej międzynarodowych sukcesach. Odtwórczyni głównych ról kobiecych w filmach Eroica, Zezowate szczęście i Inspekcja pana Anatola. Zagrała w kilkudziesięciu filmach i serialach telewizyjnych, jednak mimo sukcesów w filmie pozostała wierna teatrowi i Łodzi. A Michał Szewczyk to jeden z najpopularniejszych aktorów Teatru Powszechnego w Łodzi, uwielbiany przez widzów i krytyków. Zagrał w kilkudziesięciu filmach i serialach telewizyjnych (m.in.: Eroice, Pan Anatol szuka miliona, Historii żółtej ciżemki, Dziś w nocy umrze miasto, O dwóch takich co ukradli księżyc i Prawie i pięści), a także w spektaklach Teatru Telewizji i słuchowiskach Teatru Polskiego Radia. Oboje od przeszło 60 lat w zespole Teatru Powszechnego, z którym związali całe swoje życie, a ich dorobek artystyczny, to ogromny rozdział historii łódzkiego i polskiego teatru.

Narodowe czytanie, „Pomoc domowa radzi”, autorskie projekty

5 września aktorzy Teatru, Ewa Sonnenburg i Jan Wojciech Poradowski, wezmą udział w Narodowym Czytaniu „Balladyny” Juliusza Słowackiego, które odbędzie się w Teatrze Muzycznym. W nadchodzącym sezonie Teatr planuje również realizację wspólnie z Radiem Łódź kolejnych premier w ramach autorskiego cyklu Teatr dla niewidomych i słabo widzących. Kontynuowane będą także inicjatywy społeczne – spektakle dla emerytów, bezrobotnych, studentów. Emitowane będą również kolejne premierowe odcinki serialu „Pomoc domowa radzi” – zarówno na kanale YouTube Teatru Powszechnego oraz na antenie Telewizji TOYA – głównego patrona medialnego projektu.


BIP