Prestiżowa Srebrna Gloria Artis dla Ewy Pilawskiej!

Ewa Pilawska została wyróżniona Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis w dziedzinie Teatr. Odznaczenie przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego decyzją z dnia 9 września 2019 roku zostało wręczone przez Wojewodę Łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego 8 lutego 2020 roku po sztuce Marka Modzelewskiego „Wstyd” w reżyserii Wojciecha Malajkata, które zainaugurowało XXVI Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.

„Przyszedł mi do głowy pewien cytat z Burzy Szekspira. Prospero mówi: dość wielkim państwem książki były dla mnie. […] Uważam, że po pewnej parafrazie oddają ducha Pani Dyrektor Pilawskiej. Jeżeli powiemy, że dość wielkim państwem teatr był dla mnie, to moim zdaniem jest to credo pani dyrektor. […] Teatr, który tworzy Ewa Pilawska, to teatr spotkania, miejsce dialogu, zestawiania ze sobą form, napełniania ich różnymi treściami […], unikania ideologizowania. […] Jeżeli mamy przyjemność porozmawiać z Panią Dyrektor i widzimy jak skromna jest to osoba, pełna pokory, ale jednocześnie uparta w dążeniu do tego, by dbać o swój teatr […], możemy powiedzieć, że pani dyrektor po stokroć zasłużyła na to odznaczenie, dlatego jestem zaszczycony, że mogę tu być i gratuluję serdecznie Pani Dyrektor” - mówił Wojewoda Łódzki Tobiasz Bocheński, wręczając odznaczenie na Małej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi.

"Dziękuję Panie Wojewodo za tak piękne słowa. Dziękuję Państwu - bez przymierza z publicznością nie byłoby Teatru, Festiwalu. Dziękuję za tyle lat wspólnoty, niezwykłego partnerstwa. Teatr to zespół, drużyna - moja drużyna jest fenomenalna. Mogłabym z nią pójść na koniec świata - za to Wam bardzo pięknie dziękuję. […] Dziękuję mojej rodzinie, która się pięknie powiększa, ale nade wszystko dziękuję mojemu synowi, który od dziecka wpierał i podzielał moją pasję do teatru, współtworzył ze mną przez większość czasu ten Festiwal - byliśmy tandemem, podróżowaliśmy wszędzie, byliśmy nierozłączni. Dziękuję bliskim i przyjaciołom. […]  Dziękuje wszystkim, których spotkałam od początku swojej drogi zawodowej. Takie spotkania to wielka nauka i wartość” - powiedziała Dyrektor Ewa Pilawska.

Ewa Pilawska jest dyrektorem Teatru Powszechnego w Łodzi oraz twórczynią i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych Ewa Pilawska. Stworzyła w Teatrze Powszechnym szereg autorskich projektów - między innymi Polskie Centrum Komedii, konkurs „Komediopisanie”, „Teatr dla niewidomych i słabo widzących” czy cykl „Dziecko w sytuacji”. Prowadząc Teatr, kieruje się zasadą „Teatr blisko ludzi”, która obejmuje stworzone przez nią projekty społeczne i edukacyjne. Laureatka wielu wyróżnień, między innymi „Łodzianin roku”, „Człowiek kultury” i „Nadzwyczajnej Złotej Maski”. Odznaczona Brązowym Medalem Gloria Artis przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego, Srebrnym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. 

 


BIP