Zmień rozmiar czcionki

Zmień kontrast

Pozostałe

"Psie serce" na Festiwalu

W sobotę 10 marca obejrzeliśmy kolejny festiwalowy spektakl - "Psie serce". Tym razem wyjątkowo nie w Łodzi, ale w Teatrze Współczesnym w Warszawie, którym od ponad trzydziestu sześciu lat kieruje reżyser spektaklu Maciej Englert. 

"Psie serce" to tekst Bułhakowa, który powstał jako satyra na społeczeństwo rosyjskie w latach 20. XX wieku. Opowiadanie ze względu na temat przez kilkadziesiąt lat było zakazane przez cenzurę. Spektakl Englerta pozostaje wierny fabule i tekstowi, akcja rozgrywa się w konwencji baśniowej, w latach 20. w Związku Radzieckim. Mimo to, tekst jest na wskroś aktualny i mocno odnosi się do współczesności. Nie jest jednak interwencyjny. W trakcie spotkania z twórcami, które po spektaklu "Psie serce" prowadził Łukasz Drewniak, Englert podkreślił, że spektakle realizowane w Teatrze Współczesnym zawsze poruszają ważne tematy i problemy, jednak nigdy nie są publicystyczne. Jak zaznaczył dyrektor Współczesnego, teatr powinien mówić językiem uniwersalnym i metaforycznym, tzn. takim, który komentuje szeroko i dotyka istoty spraw; który odnosi się do kondycji człowieka, cech społeczeństwa, a nie tylko jednostkowych sytuacji, które szybko się dezaktualizują. 

"Psie serce" pokazuje proces stworzenia nowego człowieka, który powstaje za sprawą eksperymentu - operacji dokonanej na psie. Jesteśmy świadkami narodzin brutalnego i agresywnego przedstawiciela nowej ery, który myśli tylko o zaspokojeniu swoich doraźnych potrzeb. Jest destrukcyjny dla otoczenia, nie uznaje żadnych wartości. Jak z nim postępować? Czy należy z nim walczyć czy może przeczekać, aż sam doprowadzi się do destrukcji? Czy ta sytuacja była tylko aktualna sto lat temu, czy może jest toposem, który powraca w historii? Jak ten spektakl rezonuje ze współczesnymi wydarzeniami w Polsce? Spektakl nie daje odpowiedzi. Jak podkreślił reżyser "Psiego serca", zadaniem teatru jest stawianie pytań, a nie podawanie gotowych odpowiedzi. 

"Psie serce" 
Teatr Współczesny w Warszawie 
Autor: Michał Bułhakow 
Tłumaczenie: Irena Lewandowska 
Adaptacja i reżyseria: Maciej Englert 
Scenografia: Marcin Stajewski 
Kostiumy: Anna Englert 
Muzyka: Jerzy Satanowski 
Obsada: Borys Szyc, Krzysztof Wakuliński, Szymon Mysłakowski, Barbara Wypych, Joanna Jeżewska, Mariusz Jakus, Monika Pikuła, Mikołaj Chroboczek, Dariusz Dobkowski, Rafał Zawierucha, Jan Pęczek, Piotr Bajor, Kinga Tabor, Ewa Porębska, Piotr Garlicki, Leon Charewicz, Remigiusz Jankowski, Szymon Roszak, Monika Węgiel, Sebastian Świerszcz, Jan Marczewski, Adrian Budakow

Zdjęcia: Kasia Chmura-Cegiełkowska


BIP