Zmień rozmiar czcionki

Zmień kontrast

Pozostałe

Rusza XXVII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych! „Artysta w kryzysie”?

W sobotę 2 października pokazem „Alei Zasłużonych” w reżyserii Krystyny Jandy w Teatrze Powszechnym w Łodzi rozpoczyna się XXVII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. W niedzielę odbędzie się na panel dyskusyjny „Artysta w kryzysie” (transmitowany również online), a wieczorem zaplanowana jest kolejna prezentacja spektaklu z Teatru Polonia. Tematem tegorocznego Festiwalu zaproponowanym przez dyrektor artystyczną Ewę Pilawską jest „Artysta w kryzysie”.

 

„Aleja Zasłużonych” na inaugurację

Główna bohaterka „Alei Zasłużonych” Jarosława Mikołajewskiego jest artystką, poetką i pisarką. Po wielu latach pracy twórczej, zanurzenia w świecie słów, idei, wzniosłych myśli, po latach życia w środowisku literackim orientuje się, że kiedy umrze, jej mąż – którego kocha - nie będzie miał za co jej pochować. Jedyną szansą na pogrzeb na koszt państwa jest pochówek w Alei Zasłużonych… Główna bohaterka zaczyna więc wędrówkę, udając się do urzędnika cmentarnego, urzędniczki ministerstwa kultury, matki. Oglądamy opowieść o człowieku - wobec siebie, wobec bliskich i obcych, wobec matki i męża. To także opowieść o tych „innych” wobec poetki. Wszystko w ramach niezwykłej sytuacji - próby, którą bohaterka wymyśla ze skrajnej bezsilności i na którą sama siebie okrutnie wystawia.

Dramat jednego z najciekawszych współczesnych poetów Jarosława Mikołajewskiego pisany jest z przewrotną, prześmiewczą rozpaczą lub – jak kto woli – rozpaczliwą ironią z niemałą porcją czułości, a nawet poezji. Życiowe rozliczenie artystki? A może rozliczenie każdego, kto przez całe życie kultywuje marzenia, a w finale musi się zderzyć z bezwzględną rzeczywistością?

W spektaklu Teatru Polonia występują Krystyna Janda, Olgierd Łukaszewicz, Emilia Krakowska, Dorota Landowska i Grzegorz Warchoł. Spektakl zaprezentowany będzie na Dużej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi.

 

„Artysta w kryzysie” – panel dyskusyjny. Demirski, Łysak, Wrotnowska-Gmyz i Płoski o kondycji współczesnego teatru

Artysta w kryzysie... Jak hasło tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych rozumieją sami twórcy? Co myślą o tym studenci szkół teatralnych, którzy kończyli uczelnie w czasie, gdy teatry były zamknięte? Co o kryzysie sądzą badacze i teatrolodzy? Jak kryzys postrzegają przedstawiciele instytucji, które szukały wsparcia dla artystów w czasie pandemii? Czy wszystkie strony dyskusji są w stanie znaleźć punkt wspólny i zdefiniować wyzwania, z którymi musi zmierzyć się współczesny teatr?

W niedzielę 3 października o 13:00 rozpocznie się panel dyskusyjny zatytułowany „Artysta w kryzysie”. Odbędzie się on na Małej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi. Oglądać będzie go można także online – w formie streamingu na YouTubie Teatru Powszechnego w Łodzi oraz na kanale Facebook.

Moderatorkami dyskusji będą prof. Małgorzata Leyko (UŁ) i prof. Małgorzata Budzowska (UŁ).

W dyskusji wezmą udział:

Paweł Demirski – dramaturg, dziennikarz, wspólnie z reżyserką Moniką Strzępką tworzy jeden z najbardziej znanych duetów w polskim teatrze.  W latach 2003-2006 był kierownikiem literackim w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Autor sztuk teatralnych m.in.  „Wałęsa. Historia wesoła, a ogromnie przez to smutna” „Tęczowa trybuna”, „Niech żyje wojna”, „Courtney Love”, „W imię Jakuba S.”„M.G.”. 

Paweł Łysak - reżyser teatralny i radiowy, dyrektor Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hubnera w Warszawie, wiceprezes Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów.

Monika Kwaśniewska –  asystent w Katedrze Teatru i Dramatu UJ  absolwentka teatrologii oraz podyplomowych studiów z zakresu gender w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ. Od 2007 roku współpracuje z pismem „Didaskalia. Gazeta Teatralna”, zajmuje się relacjami folwarcznymi w teatrze i kształceniu aktorów i reżyserów.

Oliwia Adamowicz – studentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej im. Leona Schillera w Łodzi, przedstawicielka Wydziału Aktorskiego w samorządzie studenckim.

Paweł Płoski – teatrolog, badacz polityki kulturalnej i organizacji teatru. Wykładowca warszawskiej Akademii Teatralnej. Od 2019 dziekan Wiedzy o Teatrze AT. Od 2020 wiceprezes Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych. W latach 2009-2020 Kierownik działu literackiego Teatru Narodowego. 

Elżbieta Wrotnowska-Gmyz - teatrolog, dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, organizowała przeglądy teatralne, wykłady i spotkania, wizyty studyjne przedstawicieli zagranicznych środowisk teatralnych w Polsce. W latach 2006-2007 była koordynatorem ministerialnego konkursu na wystawienie dzieł klasyki polskiej i obcej. Od 2008 roku pracowała w Narodowym Centrum Kultury.

Bartłomiej Kasprzykowski – aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, lektor telewizyjny. Był związany m.in. z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Teatrem In Vitro w Lublinie. Obecnie jest freelancerem. Sam również reżyseruje sztuki teatralne. Szerszej publiczności znany jest z seriali telewizyjnych, m.in. „Magda M.”, „Halo Hans” i „Ranczo”.

Arkadiusz Wójcik - absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej (Filia we Wrocławiu, 2010). Aktor Teatru Powszechnego w Łodzi (od 2010 roku jako aktor kontraktowy, a od 2020 etatowy). Współpracował również m.in. z Teatrem Polskim we Wrocławiu, TR Warszawa, Teatrem Muzycznym Capitol. Koordynator licznych teatralnych projektów i twórca autorskich spektakli.

Katarzyna Żuk – Aktorka Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej im. Leona Schillera w Łodzi. W latach 1996-98 występowała w Teatrze Studyjnym’83. Laureatka konkursu Modjeska Calling organizowanego przez Teatr Polski w Poznaniu.


BIP