Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

Ułani

Spektakl z Teatru Narodowego w Warszawie - Pokaz Mistrzowski

 

Jarosław Marek Rymkiewicz
Ułani
"Muzeum Wszech-Ułaństwa Polskiego. Eksponaty narodowego wzmożenia. Komedia serio w trzech aktach o uwikłaniu w mitach polskości. Śmieszne, a przez to okropnie smutne"
Reżyseria: Piotr Cieplak
Scenografia, kostiumy, światło: Andrzej Witkowski
Muzyka: Paweł Czepułkowski
Współpraca literacka: Barbara Klicka
Animacje obrazów: Antoni Witkowski
Obsada: Dominika Kluźniak, Anna Seniuk, Hubert Paszkiewicz, Piotr Grabowski, Jerzy Radziwiłowicz, Mariusz Benoit, Arkadiusz Janiczek, Paulina Korthals, Anna Ułas

Twórcy sięgają po "Ułanów", napisaną w 1974 roku komedię serio Jarosława Marka Rymkiewicza. „Obecny stan ducha w Polsce sprawia, że tekst brzmi nadzwyczajnie – tak, jakby został stworzony dzisiaj – mówi Piotr Cieplak. – Niesłychanie dowcipnie, przenikliwie i gorzko opisuje rodzaj galimatiasu, który towarzyszy dzisiejszej rozmowie Polaków o nas samych”.

Misterna konstrukcja przedstawienia, znaczona finezją języka i aktorskim kunsztem, sprawia, że rozmowa o naszych kompleksach i uwikłaniu w narodowe mity jest arcyśmieszna i bolesna zarazem. „Finał u Rymkiewicza jest rodzajem political fiction – mówi reżyser. – "Komiczna, groteskowa kołomyja rozwiązuje się dramatycznie. Zakończenie wskazuje na to, że jeśli zatracimy się w tym chocholim tańcu, w tym zapętleniu, w braku odwagi mówienia i myślenia o sobie w sposób krytyczny, rzetelny, prawdziwy, to zdiagnozują nas inni”. „Jeśli będziemy tkwili w nierealnym świecie – podkreślają twórcy – to realność się o nas upomni. Z szyderczym śmiechem”.

Bilety

Normalny: 120 zł, ulgowy: 90 zł

Czas trwania

2 godziny 25 minut (dwie przerwy)

Kiedy gramy


BIP